Adrian Belew

Adrian Belew

Adrian Belew, vlastním jménem Robert Steven Belew, se narodil 23. prosince 1949 v Covingtonu (Kentucky). Už ve čtyřech letech bavil dospělé, když zpíval podle jukeboxu písničky Elvise Presleyho a Hanka Williamse.

V roce 1962 Belew se stal bubeníkem u pochodové kapely na Ludlow Jr. High School. O dva roky později se Belewova rodina stěhuje do kentuckého města Florence a poté co poprvé uslyšel Beatles, vstoupil do své první kapely, Denems, jako bubeník a zpěvák. Když onemocněl mononukleózou, začal se učit hrát na kytaru a pokoušel se psát vlastní písně.

Ve věku 21 let, v roce 1972, Belew vystoupil na kanadské přehlídce talentů, zahrál píseň 'Shoe Salesman' (později byla nahránana a vydána na EP "Pretty Pink Rose") Belew skončil na třetím místě, za chlápkem, který jedl pivní sklenice.

Belew později vstoupil do nashvillské kapely Sweetheart. Někdy v té době si mění jméno na Adrian, což bylo jméno, které se mu vždy líbilo. V klubu, kde hrála kapela Sweetheart, se Belew seznámil s Robem Fettersem, Chrisem Arduserem a Bobem Nyswongerem ze skupiny Raisins. Obě skupiny souhlasily, že by někdy v budoucnu mohli hrát společně.

Když Belew hrál se Sweetheart v klubu Fanny's, spatřil ho Frank Zappa. Zatímco Belew hrál Stonovu skladbu 'Gimme Shelter', vystoupil Zappa na pódium, potřásl Belewovi rukou a řekl mu, že by ho rád měl ve své skupině. Belew vstoupil do Zappovy skupiny a zúčastnil se turné po USA a Kanadě a objevil se i v Zappově filmu, Baby Snakes. V Los Angeles se Belew spojil s Robem Fettersem a vstoupili do nové skupiny s názvem Van Halen at the Whiskey.

Rob Fetters a Bob Nyswonger poslali kopii jejich první demoverze Belewovi, který ji přehrál Zappovi. Belew se pak stal producentem dalšího dema Raisins. Když končilo turné Franka Zappy, seznámil se Belew s Davidem Bowiem. Bowie ho požádal, aby hrál na jeho dalším turné.

V roce 1979 se Belew se svojí rodinou přestěhoval do Springfieldu v Illinois. V březnu nahrál zpěv a hlavní kytaru pro skladbu 'Twang Bar King' ve springfieldském studiu Cwazy Wabbit. Po skončení turné s Davidem Bowiem Belew založil další kapelu, GaGa, jejíž členy byli ještě Christy Bley, Bill Janssen a Rich Denhart. GaGa byla kapela něco mezi Bonzo Dog Band, Beatles a Frankem Zappou. Hráli k nahrávce Belewových bicích - návrh Roberta Frippa. Belew se seznámil s Frippem běhěm turné s Bowiem. GaGa se stala předkapelou pro skupinu Roberta Frippa, League of Gentlemen.

V té době přicházejí na scénu David Byrne, Jerry Harrison a Brian Eno. Následujícího dne už Belew hraje na konceru Talking Heads. Poté je Belew požádán, aby se se skupinou zúčastnil turné. Souhlasí.

Belew a jeho manželka Margaret se stali hrdými rodiči už druhého potomka, Erineho.

V roce 1980 Belew koncertuje s Talking Heads. V první den turné po Anglii ho kontaktoval Robert Fripp a zeptal se, zda by byl ochoten vstoupit do jeho nové kapely; s ním a s Billem Brufordem. Belew si to rozmýšlí a světové turné Talking Heads pokračuje.

Frippovu nabídku akceptuje Belew o rok později a stává se tak hlavním zpěvákem kapely Discipline. Tento název je později změněn na původní King Crimson. Tak začíná jejich trilogie alb: "Discipline", "Beat" a "Three of a Perfect Pair". V roce 1981 Belew mimo jiné také natáčí své sólové album "Lone Rhino".

To také příští rok vyšlo, a Belew se objevuje na čtyřech místech žebříčku Top 100 časopisu Rolling Stone. Na 46. místě s King Crimson ("Beat"), na 55. místě se svým sólovým počinem, na 97. s Tom Tom Club a na 99. s Talking Heads.

V roce 1984 končí Belewova práce s King Crimson, protože kapela je rozpuštěna. V témže roce nahrává s Jean-Michelem Jarrem album "Zoolook" a o rok později produkuje album Raisins, hraje se skupinou The Bears, kde působí i v dalších letech (dvě alba - "The Bears" a "Rise and Shine"), a v neposlední řadě se stává potřetí otcem.

Roku 1989 Belew přechází ke společnosti Atlantic records a vydává sólové album "Mr. Music Head". Pro singl a videoklip je vybrána skladba "Oh Daddy". Mike Oldfield využívá Belewova talentu pro dvě skladby na svém albu "Earth Moving". Belew také natáčí verzi koledy 'We Three Kings' pro kompilaci vánočních písní.

Příštího roku je Belewovi opět nabídnuta možnost hrát na turné Davida Bowieho. Bowie slyšel album "Mr. Music Head", které na něho udělalo dojem, a učinil Belewa "hudebním ředitelem" a vedoucím kytaristou pro turné Sound and Vision. Turné se zúčastnil bubeník Mike Hodges, klávesista Rick Fox a basista Erdal Kizilcay. Během turné vychází Belewovo již páté sólové album "Young Lions", obsahující dvě skladby zpívané Davidem Bowiem.

V roce 1991 vychází album "Desire of the Rhino King", kompilace vybraných písní z Belewových prvních tří alb. O rok později Belew vydává šesté album, "Inner Revolution", kde hraje na všechny nástroje. Následuje turné po USA, které trvá od dubna do června. Po skončení turné si Belew dopřává dovolenou, kterou už opravdu potřeboval, a poté - mimo jiné - produkuje album významné mexické kapely Caifanes, "El Silencio". Album se umístilo na prvním místě mexických žebříčků. V roce 1992 se Belew podruhé žení.

V roce 1994 se Belew stěhuje do Nashville a vydává u společnosti Caroline Records sedmé sólové album, "HERE", skládá a nahrává se znovuzrodivšími se King Crimson a podílí se na album Nine Inch Nails "Downward Spiral".

King Crimson se po deseti letech znovu dali dohromady s původními členy z osmdesátých let plus dva další - Pat Mastelotto a Trey Gunn. Vydali EP "VROOOM" a později album "Thrak", které nahrávali ve studiu Petera Gabriela v anglickém Bathu. V roce 1996 Belew dokončuje další sólové album, "Op Zop Too Wah". Je vydáno 24. září a hned v zimě začíná Belew pracovat na příští sólové práci a zakládá doma v Nashville nahrávácí studio.

Na podzim, po mnoha jiných projektech, se Belew a Fripp setkávají ve studiu, aby pracovali na dalším albu King Crimson. V prosinci Belew slaví své padesáté narozeniny. V březnu 2000 Belew vydává svoji první skladbu v podobě MP3, 'I Have A Dream'. Skladba je volně dostupná na internetu. V květnu vychází album King Crimson, "The ConstruKction of Light" a poté se koná série koncertů po Evropě.

Zpět