King Crimson - Současnost: Double Trio/Duo

 1. Co právě noví King Crimson dělají? (29. prosince 2001)
 2. Kde měla původ koncepce "dvoj tria"?
 3. Jaká je historie dvoj tria?
 4. Jaké nahrávky King Crimson nebo Roberta Frippa nedávno vyšly?
 5. Co jsou to "ProjeKcts"?
 6. Jak myšlenka ProjeKcts vznikla?
 7. Jsou k dostání nějaké nahrávky ProjeKct?
 8. Čím se liší EP "VROOOM" od CD "THRAK"?
 9. Je nějaký ProjeKct právě na turné? (4. června 2000)
 10. Co King Crimson plánují pro rok 2001? (29. prosince 2001)
 11. Co je nového u DGM? (29. prosince 2001)
 12. Co je to DGM Collector's Club?
 13. Jsou nějaké technické otázky kolem DVD "Deja VROOOM"?
 14. Zmeškal jsem první CD z edice Collector's Club. Můžu je získat teď?
 15. V deníku RF jsem viděl zmínku o ProjeKct X. Co to je?
 16. Kdo zpívá v první písni na "TCoL" ('ProzaKc Blues')?
 17. Slyšel jsem o "tajné skladbě" na CD ProjeKcts. Co to je?
 18. Jsou nějaké problémy se spuštěním videa z "Heavy ConstruKction" na Mac OS?
Co právě noví King Crimson dělají? (30. září 2001)

King Crimson se v současné době věnují v Adrianově studiu tvorbě nového alba, které bude pravděpodobně hotové na jaře.

Kde měla původ koncepce "dvoj tria"?

Tato otázka bude možná nejlépe zodpovězena ukázkou z Frippovy on-line konference, která se konala 23. března 1995 v CompuServe Convention Center.

(#97, Rock Mondo) Hele...jak vás napadlo sestavit dvoj trio?
(#71, Robert Fripp) Otázka je, jak ten nápad vznikl.
(#6, Glenn-Moderátor) OK
(#71, Robert Fripp) Idea dvoj tria vznikla v okamžiku, čemuž se v kytarovém řemesle říká Bod vidění. Tohle míjí náš normální způsob myšlení o věcech, což vlastně vůbec není myšlení. Jenom když projdeme hladinou zvuku, začíná vlastně myšlení jako takové. Takže, idea dvoj tria neměla nic co dělat s Robertem, ale poletovala kolem a usedla na něj. Naštěstí je RF v těhle bodech vidění dostatečně vycvičen, takže je schopen si z toho vzít dost na to, aby něco z toho mohl použít v praxi.
(#6, Glenn-Moderátor) Umíte tuhle metodu procvičovat a učit?
(#71, Robert Fripp) Ano.
(#6, Glenn-Moderátor) Stále ji používáte?
(#71, Robert Fripp) Ano!

Dvoj trio se skládalo z těchto členů:

Robert Fripp: kytara, Soundscapes
Adrian Belew: kytara, zpěv
Trey Gunn: Stick ®, Warr Guitar, zpěv
Tony Levin: baskytara, Stick, zpěv
Pat Mastelotto: elektronické a akustické bicí
Bill Bruford: elektronické a akustické bicí

Jaká je historie dvoj tria?

Historie této sestavy King Crimson, podle informačního bulletinu ET, postupovala asi takto:

V Discipline #19 (6. leden 1992), výňatek z magazínu Goldmine:
"...záměry dát dohromady nové King Crimson v roce 1992 nabývají konkrétnějších podob. Fripp popisuje novou sestavu jako 'vhodnou', ale pokládá za 'předčasné' přesně odhalit, kdo se zapojí - přestože přiznal, že Belew a Levin se do sestavy vrátí."

8. dubna je zveřejněna informace o "sestavě Crimson '92 Fripp/Levin/Morrata/Belew".

Po zbytek roku 1992 toho bylo slyšet jen velmi málo, ačkoliv se objevila zmínka o tom, že nová sestava King Crimson bude pětičlenná.

Duben 1993: "V posledním čísle Rolling Stone (4/29, #655) je celostránkový článek o nadcházejícím znovuzrození King Crimson (strana 20). Tady je pár suchých faktů. Kapela: Fripp/Belew/Levin/Marotta/Gunn. Nahrávka: úvodní EP bude natočeno v srpnu, album později."

Na konci roku 1993 nebylo ještě žádné dvoj trio sestaveno. V ET je poznámka, že Adrian byl zaneprázdněn sólovými projekty, a Robert nahrával s Davidem Sylvianem. Trey Gunn se v červenci 1993 zmínil o jamování s Tonym Levinem, Robertem Frippem a Jerrym Marottou.

Během turné Sylviana a Frippa je Jerry Marotta nahrazen Patem Mastelottem.

19. ledna 1994 učinil Robert Fripp toto prohlášení: "Jednoho odpoledne asi před 18 měsíci jsem jel kolem jednoho venkovského kostela a kolem mě proletěl obraz toho, jaká by měla být příští etapa King Crimson. V Guitar Craft tomu říkáme Bod vidění - přímý, bezprostřední, absurdní. A tahle sestava nebylo to, co jsem plánoval nebo zamýšlel. Posledních 18 měsíců jsem se pokoušel spojit si dohromady hudbu a obrazy členů, a před dvěma týdny to vyšlo. Možná to bude zatím nejbláznivější sestava Crimson."

16. března 1994 se objevila zmínka o tom, že se Adrian zúčastnil interview show 'Modern Rock Live'. Během rozhovoru Adrian řekl, že King Crimson bude šestičlenná kapela.

V pondělí 11. dubna 1994 byla v ET poznámka, že šestičlenná sestava KC by měla začít práci ve studiu už příští týden. Tak či onak, v sestavě je namísto Bruforda zmiňován Jerry Marotta.

30. dubna Mark Perry oficiálně představuje King Crimson double-trio. Také oznamuje koncert v Argentině.

EP "VROOOM" se nahrává 2-7. května 1994. "Presentujeme 'VROOOM' spíš jako vizitku než zamilovaný dopis."

Po nějakém tom koncertování v Evropě a Velké Británii King Crimson oznamují vypuštění alba "THRAK" na trh. Je dokončeno v prosinci 1994.

V letech 1995 a 1996 je double-trio na turné na podporu "THRAK".

Bohužel, historie dvoj-tria je dnes už minulostí.

Jaké nahrávky King Crimson nebo Roberta Frippa nedávno vyšly?

Prosinec 2001: V oficiální diskografii Collector's Clubu je teď už sedmnáct alb, včetně nedávného dvoj-cd "Live In Detroit 1971". Příští CD má být nahrávka z představení v Nashville z turné Level Five z konce roku 2001.

Další nedávné nahrávky zahrnují živé dvoj-cd "VROOOM VROOOM" z turné THRAK, a "Level Five", živé EP vydané v limitované edici a obsahující nový materiál, které je k dostání pouze na koncertech nebo na webu DGM. Plánované nahrávky pro rok 2002 jsou remasterované verze "USA" a "Earthbound" a živé CD "1972 Ladies of the Road".

Trey Gunn vydal živé CD nazvané "Live Encounter"

Září 2001: V edici King Crimson Collector's Club už bylo vydáno šestnáct nahrávek, včetně poslední "Live in Northampton" v podání ProjeKct Two.

K dostání je kolekce živých vystoupení, "Heavy ConstruKction".

V edici King Crimson Collector's Club vyšlo celkem třináct nahrávek, včetně nedávné "Live At Plymouth, May 1971".

Květen 2000: vyšlo poslední album KC, "The ConstruKction Of Light". DGM vydala album ProjeKct X "Heaven and Earth", "A Beginner's Guide to the King Crimson Collector's Club" a dlouho očekávaný boxset "The Great Deceiver".

Co se týče sólových věcí, Bruford a Levin vydali živé CD "Blue Nights" a Trey Gunn vydal "The Joy Of Molybdenum".

Prosinec 1999: Adrian vydal "Coming Attractioons", kompilaci různých fází jeho kariéry. Vyšly nahrávky ProjeKcts - "Live Groove", "Masque", "West Coast Live", boxset "King Crimson - The ProjeKcts", "The Roar of P4 - Live in San Francisco" a "Deception Of The Trush - The Best Of The ProjeKcts".

Srpen 1999: Adrian vydává CD ze série "experimentální kytary". Vyšlo album ProjeKct One "Live at the Jazz Cafe" a album Earthworks "A Part and Yet Apart". Na labelu Virginu vyšlo živé dvoj CD King Crimson s názvem "Circus".

Únor 1999: Vyšlo nové sólové album Adriana Belewa. "Salad Days" je kolekce akustických písní a živého akustického turné v Argentině.

Listopad 1998: Adrian Belew dokončuje práci na "Dust" (boxset rarit) a "This Is A Pencil" (kolekce živých akustických skladeb). Adrian Belew o "Dust" řekl: "Album 'Dust' je zamýšleno jako průřez prvních dvaceti let hudby, na které jsem se podílel. Skládá se hlavně ze sólových prací, ale zahrnuje i mojí práci s GaGa, The Bears a King Crimson. Zatím máme asi 90 kousků a bude jich ještě víc, takže se v tuhle chvíli dává 'Dust' dohromady."

V edici DGM Collector's Club vyšlo "King Crimson Live at the Marquee 1969". Na světě je i nový sampler Discipline "Sometimes God Smiles" s různými skladbami od umělců působících u DGM.

Září 1998: Bill Bruford a Tony Levin nahráli album s Chrisem Bottim a Davidem Tornem nazvané "BLUE" (Bruford-Levin-Upper-Extremities). Robert Fripp vydal "Pie Jesu" a "The Gates of Paradise" jako pokračování svých projektů se Soundscapes. Dříve v tomto roce DGM vydala "The Night Watch" - dvoj CD s archivními živými nahrávkami King Crimson z koncertu v Amsterdamu, který obsahoval několik skladeb později použitých na albu "Starless And Bible Black". Éra King Crimson osmdesátých let je v tomto roce zastoupena albem "Absent Lovers", dvoj CD z koncertu v Montrealu z 11. července 1984. A několik členů KC vydalo album jako ProjeKct Two nazvané "Space Groove".

Červenec 1997: světlo světa spatřil boxset "Epitaph" s živým materiálem první sestavy KC. Robert Fripp vydal dvě nahrávky Soundscapes. Vyšla archívní nahrávka The League of Gentlemen, sólové album Trey Gunna ("The Third Star") a Adriana Belewa ("BelewPrints"). Tony Levin vydal na labelu Papa Bear nové album "World Diary".

Září 1996: Vyšlo EP s pěti verzemi '21st Century Schizoid Man'. Také byl vydán sampler Discipline "Sometimes God Hides" s 23 skladbami umělců vydávajících u DGM.

Červen 1996: King Crimson vydali "THRaKaTTaK", album živých improvizací nahraných v roce 1995. Robertu Frippovi vyšlo nové album Soundscapes, "Radiophonics".

Vyčerpávající seznam alb King Crimson lze najít na Elephant Talk na adrese http://www.elephant-talk.com/releases.htm. Seznam nových nahrávek můžete najít na oficiální stránce Discipline Global Mobile na adrese http://www.disciplineglobalmobile.com/cat/index.shtml.

Co jsou to "ProjeKcts"?

ProjeKcts jsou kapely složené ze současných členů King Crimson. Na oficiálních stránkách DGM můžete najít adrese http://www.disciplineglobalmobile.com/bio/index.shtml následující přehled:

"Cíl těchto malých projektů nebo podskupin je fungovat jako výzkumné a vývojové jednotky za podpory a na podporu King Crimson. ProjeKcts mohou nahrávat a vystupovat jako samostatné a nezávislé jednotky."

"Praktické obtíže společné práce King Crimson jsou obrovské: očekávání od publika - repertoár, a čím je Crimson legendární a klasický nebo by měl být; očekávání od kapely - to, čím kapela je nebo čím by se měla stát; velké logistické problémy při turné; a obrovské náklady, když se dává tým dohromady, ať už na zkoušky nebo na turné."

Zatím existovaly čtyři ProjeKcts v následujícím složení:

'ProjeKct One' Bruford, Fripp, Gunn a Levin
'ProjeKct Two' Belew, Fripp, a Gunn
'ProjeKct Three' Mastelotto, Gunn a Fripp
'ProjeKct Four' Fripp, Gunn, Levin a Mastelotto

Čas od času se Robert Fripp zmiňuje o dalším rodícím se ProjeKctu, "ProjeKct X", "ProjeKct Zero" nebo prostě "ProjeKct". Tahle skupina pak vedla k další fázi King Crimson. Sestava měla být:

'ProjeKct X' Fripp, Belew, Gunn a Mastelotto

Tohle je samozřejmě sestava pro verzi King Crimson z roku 2000. Pro další informace o ProjeKct X viz otázku o ProjeKct X.

Jak myšlenka ProjeKcts vznikla?

Nejspíš úplně náhodou. Adrian Belew prozradil, jak vznikl první ProjeKct, ProjeKct Two:

"Minulý rok jsem s Robertem dvakrát mluvil o nápadu utvořit s Treyem trio. Poprvé jsme mluvili o tom, že mě napadlo udělat nějaké klasické věci od Crimson v novém hávu. Například pro smyčcové trio v 'Frame By Frame' použít kytarové syntezátory. Když jsme mluvili o triu znovu, byl jsem zrovna celý pryč z nového systému VDrums, který jsem viděl na show NAMM, a tak jsem se zmínil o nápadu pořídit si takovou malou soupravu, abychom mohli být trio jaksepatří."

"Když jsme se příště s Treyem a Robertem potkali, nebylo to kvůli utvoření tria, ale kvůli práci na novém materiálu King Crimson. My tři kytaristi jsme začali hrát kousek nazvaný 'ConstruKction'. Dali jsme si pauzu na kafe. Právě před dvěma dny mi byly dodány moje VDrums a umístěny do rohu studia. Když jsme pak znovu začali, zeptal jsem se, co budeme dělat dál. Robert požádal o předvedení těch 'podivuhodných bicích'. Když jsem začal hrát, Trey a Robert se ke mě přidali a byl z toho improvizovaný 20-minutový kousek. Voila! A ProjeKct 2 byl na světě. Takže vidíte, že to nebyl žádný vznešený plán, jednoduše jsem se stal bubeníkem, abychom mohli hrát společně jako kapela. Do tří dnů jsme udělali dvoj CD a rozhodli jsme se odehrát jako ProjeKct Two několik vystoupení. Myšlenka hrát klasické věci od King Crimson se už nezdála být tak vzrušující." (zdroj: http://www.murple.com/adrianbelew/)

Jsou k dostání nějaké nahrávky ProjeKct?

 • "Space Groove" (ProjeKct Two)
 • "Live at the Jazz Cafe" (ProjeKct One) - live
 • "Live Groove" (ProjeKct Two) - live
 • "Masque" (ProjeKct Three) - live
 • "West Coast Live" (ProjeKct Four) - live
 • "King Crimson - The ProjeKcts" (všichni) - boxset čtyř předchozích nahrávek
 • "The Roar of P4 - Live in San Francisco" (ProjeKct Four) - live
 • "Deception Of The Trush - The Best Of The ProjeKcts" (všichni) - kompilace
 • "Live in Northhampton, MA, 1998" (ProjeKct Two) - live

"Deception Of The Trush" je dobrá základní příručka pro všechny nové posluchače a nabízí následující skladby:

 1. 'Sus-Tayn-Z'
 2. 'Masque'
 3. 'Ghost'
 4. 'Deception Of The Trush'
 5. 'ProjeKction'
 6. 'Heavy ConstruKction'
 7. 'Live Groove'
 8. '4 i 1'
 9. '21st Century Schizoid Man'
Čím se liší EP "VROOOM" od CD "THRAK"?

Začněme tím, že EP "VROOOM" obsahuje následující skladby:

 1. 'VROOOM'
 2. 'Cage'
 3. 'Thrak'
 4. 'When I Say Stop, Continue'
 5. 'One Time'

Když se nahrávalo CD "THRAK", byly skladby 3 a 5 vyškrtnuty ze seznamu. Další čtyři skladby byly nahrány pro "THRAK". Seznam:

 1. 'VROOOM'
 2. 'Coda: Marine 475'
 3. 'Dinosaur'
 4. 'Walking On Air'
 5. 'B'Boom'
 6. 'THRAK'
 7. 'Inner Garden I'
 8. 'People'
 9. 'Radio I'
 10. 'Inner Garden II'
 11. 'Sex Sleep Eat Drink Dream'
 12. 'VROOOM VROOOM'
 13. 'VROOOM VROOOM: Coda'

Verze sklaby 'VROOOM', která je na EP "VROOOM", je dlouhá 7:16. Přestože úvodní sklaba na "THRAK" (nazvaná také 'VROOOM') trvá jen 4:37, coda zahrnutá do původní verze stojí zde v seznamu samostatně (jako 'Coda: Marine 475', dlouhá 2:41). Je to v zásadě ta samá hudba, ale znovu nahraná.

Je nějaký ProjeKct právě na turné? (4. června 2000)

V současné době jsou na turné King Crimson. Je zajímavé, že současná sestava Fripp, Belew, Mastelotto a Gunn se původně měla jmenovat ProjeKct X.

Co King Crimson plánují pro rok 2002? (29. prosince 2001)

King Crimson v současné době pracují na novém studiovém albu, které má být vydáno někdy v roce 2002. Na jaro 2002 je prý plánováno další turné s Tool, ale tato zpráva nebyla ještě potvrzena. Vydání nového alba a ohlašované turné může být ovlivněno několika událostmi: Trey Gunn vyjede začátkem roku na turné a Pat Mastelotto se zúčastní v dubnu turné s California Guitar Trio.

Co je nového u DGM? (29. prosince 2001)

"King Crimson - Live in Detroit, November 13, 1971" je další nahrávkou z Collector's Clubu. Příští CD bude z turné Level Five v Nashville.

Remasterované verze "USA" a "Earthbound" budou vydány na jaře 2002. Bude to také vůbec poprvé, kdy se tato alba objeví na CD.

WFC Soundscapes: Aby vyjádřil soustrast všem, kdo 11. září 2001 ztratili své blízké, vydal Robert Fripp zdarma na MP3 své představení Soundscapes ze Světového obchodního střediska z 30. listopadu 2000.

Co je to DGM Collector's Club?

DGM Collector's Club je teď oficiálně nazýván King Crimson Collector's Club.

Klub byl založen jako východisko pro sběratele King Crimson, aby mohli získat starobylé nahrávky z archívů DGM, stejně jako současná díla King Crimson nebo ProjeKcts. Tyto nahrávky mohou mít nižší kvalitu (podobně jako bootlegy), nebo nemusí být vhodné pro masový trh. Členové si mohou vybrat nové klubové album nebo si pořídit něco z řádného katalogu DGM.

Je vydáno jedno CD za zhruba dva měsíce. Seznam:

 • říjen 1998: KC live at the Marquee, 1969
 • prosinec 1998: KC Live at Jacksonville, 1972
 • únor 1999: KC Live at the Bremen Beat Club 1972 (w/ Jamie Muir)
 • květen 1999: KC Live at the Cap d'Agde, 1982
 • červenec/srpen 1999: KC On Broadway - Live in NYC 1995 (a double CD release)
 • září 1999: The Roar of P4 - ProjeKct Four live in San Francisco
 • prosinec 1999: King Crimson - The VROOOM Sessions 1994
 • únor 2000: King Crimson, Live at Summit Studios 1972
 • duben 2000: King Crimson, Live at Central Park, NYC, 1974
 • červen 2000: King Crimson, Live at Moles Club, Bath, 1981
 • srpen 2000: King Crimson Hyde Park, London, 1969 <==== on indefinite hold
 • listopad 2000: King Crimson Nashville Rehearsals, 1997
 • leden 2001: King Crimson Live At Plymouth, May 1971
 • březen 2001: King Crimson Live in Mainz, Germany 1974
 • květen 2001: King Crimson Live in Berkeley, California 1982
 • září 2001: ProjeKct Two Live in Northampton, MA 1998
 • listopad 2001: King Crimson Live in Detroit, MI 1971

Každé CD z klubové edice obsahuje informaci o příštím albu a datum, do kterého je možné příští album odmítnout. Informace, jak do klubu vstoupit, najdete na http://www.disciplineglobalmobile.com/news/club.htm.

Jsou nějaké technické otázky kolem DVD "Deja VROOOM"?

Ano. Poté, co bylo "Deja VROOOM" v lednu 1999 vydáno, DVD Resource Page uveřejnila na adrese www.dvdresource.com/newsandviews/main011999.shtml recenzi. Výňatek:

"'Deja VROOOM' je také první DVD, které nabízí Dolby Digital 5.1 a DTS 5.1 na jednom disku; bohužel musíte být nejvyšší velitel dálkového ovládání a obládat jedno z nejhloupějších (a nejsložitějších) menu, které jsem kdy viděl.
Takže jak se DTS liší od DD? Je hlasitější. Mimo tohle jsem neobjevil žádnou odlišnost ve zvukové kvalitě. Takže fanoušci Crimson nemající vybavení DTS by měli být obslouženi stejně jako ti, co jej mají."

Aurotův komentář k systému menu a zvuku pokrývají jen některé z problémů, na které později poukázali čtenáři Elephant Talk. Někteří měli problémy s nastavením systému DTS - tato záležitost byla naštěstí vyřešena. DTS na "Deja VROOOM" funguje. Pomoc při složitých technických problémech týkající se DVD hledejte na http://www.dvddemystified.com/dvdfaq.txt. Zde je seznam údajných bugů, tiskových nepřesností a chyb:

DD 5.1: přestože obal a booklet se o tom nezmiňuje, zvuk je v Digital Dolby 5.1.
'Three of a Perfect Pair': na druhé straně disku. Booklet říká, že se skladba nachází na straně jedna.
Obrázky PJ Crooka: v bookletu se píše, že tato část by měl mít hudební doprovod, což nemá.
Mnohonásobné úhly: na některých přehrávačích DVD, když je v provozu program mnohonásobných úhlů, jako v 'Vector Patrol', se buďto obraz nebo zvuk zastaví, dokud není vybrán nový úhel. (Není známo, jestli to je prostě záležitost nastavení nebo opravdová chyba).
21st Century Schizoid Band: někteří čtenáři ET si stěžovali, že tato část "prostě nefunguje", nebo není možné se přepínat mezi zpěvákem z jedné éry a muzikantem z jiné. FAQmaster zjistil, že, přestože menu může být "méně než intuitivní", tato část funguje. Tento problém se asi zakládá na tom, jakou značku nebo model DVD přehrávače používáte.

Ve vší upřímnosti, je důležité se zmínit o tom, že někteří čtenáři ET si na žádné problémy s "Deja VROOOM" nestěžovali. Není známo, zda jsou problémy způsobeny hardwarem, softwarem nebo jejich kombinací. Je také třeba poznamenat, že "Deja VROOOM" se pokouší využít potenciál formátu DVD až na dno. Uživatelé se špičkovým systémem nemají žádné problémy.

Co se týče použití "Deja VROOOM" v DVD-ROM mechanice na PC, čtenář ET Pierre-emile napsal: "Měl jsem pár problémů s instalací DVD. Můj počítač odmítal pracovat a ukazoval nějaké podivné hlášky o toku obrazu a nutnosti mít připojenou televizní obrazovku. (!) ALE změna rozlišení monitoru (800x600 namísto 1024x796 a změna 32bitové palety za 256 barev) dala vše do pořádku. Snad vám tento trik pomůže."

Zmeškal jsem první CD z edice Collector's Club. Můžu je získat teď?

V této chvíli jsou první klubová CD dostupná online u DGM na adrese http://www.disciplineglobalmobile.com/news/club.htm, kde si vyberete požadované CD z menu. Katalog klubových CD je také možno najít v katalogu DGM na http://www.disciplineglobalmobile.com/cgi-bin/order.cgi, kde v políčku Artist a Product Type vyberete "King Crimson" a "CD". Dřívější CD jsou dostupná jen pro členy klubu.

První tři CD z klubové edice byly znovu vydány v japonském boxsetu nazvaném "King Crimson/The Collectors' King Crimson Volume One". K tomuto vydání by mělo být řečeno, že nahrávky mohou být trochu pozměněny. Například délka 'Trees' (z CC#1) byla něco přes 4 minuty, zatímco původní skladba z "Live At The Marquee" byla 18 minut a 41 sekund.

Postup klubu ohledně tohoto vydání je následující: "Klubová CD se objevila v japonských boxsetech jako součást prodejní dohody DGM s Pony Canyon. Tyto nahrávky mají podobu normálně vydaných klubových CD." "Některé nahrávky budou vydány v omezeném nákladu. Když bude první vydání vyprodáno, může chvíli trvat, než bude možno vydat jej podruhé. Proto nemůžeme zaručit, že všechna CD budou v určitou chvíli dostupná."

V deníku RF jsem viděl zmínku o ProjeKct X. Co to je?

Během akce v Lost Angeles u příležitosti vydání "Deja VROOOM" se Robert poprvé zmínil o ProjeKct Zero. ProjeKct Zero mělo být všech šest členů dvoj-tria bez břemena názvu King Crimson. Bill Bruford projevil jen malý zájem a nic z toho nakonec nebylo.

Zatímco příští verze King Crimson (Fripp, Belew, Mastelotto a Gunn) byla pořád ještě ve stadiu plánování, Robert Fripp ve svém deníku v létě 1999 uvedl, že by mohl být čas ještě pro jeden ProjeKct. Tento ProjeKct, jak uvažoval RF, by se mohl jmenovat jednoduše "ProjeKct" a fungoval by jako "ozvučná deska" pro nový materiál, který by se nakonec natočil a byl by hrán normálně kapelou King Crimson. Veřejná akce, možná jednotýdenní pobyt v Nashville, by mohla ohlásit začátek krátkého turné ProjeKct.

Od samého začátku bylo plánováno, že sestava tohoto ProjeKctu by byla Fripp-Belew-Mastelotto-Gunn. Čas od času, během tohoto období plánování, se někdy Fripp o tomto ProjeKctu zmínil jako o ProjeKct X.

Časem vyšlo najevo, že Tony Levin a Bill Bruford se nebudou podílet na příští fázi King Crimson a ProjeKct X se nakonec vyvinul v nové King Crimson. Když nové dvoj-duo nahrávalo skladby pro nové album King Crimson, "The ConstruKction Of Light", jiné skladby a kousky zůstaly stranou. Pat Mastelotto sestavil hudbu ProjeKct X, aby mohla být vydána jako samostatné album.

Kdo zpívá v první písni na "TCoL" ('ProzaKc Blues')?

Adrian Belew nedávno v online chatu uvedl, že on je tím, kdo zpívá v první skladbě na "The ConstruKction of Light". Jeho hlas byl digitálně upraven. Adrian řekl:

"Začali jsme album skladbou 'ProzaKc Blues', hlavně pro její šokující povahu, protože nečekáte, že uslyšíte hlas 300 librového zpěváka. Zpívám to já, pokud to chcete vědět. Je to postava, kterou nazýváme Hooter."

Slyšel jsem o "tajné skladbě" na CD ProjeKcts. Co to je?

Na albu ProjeKct Two "Live Groove" je několik minut bez hudby, což bylo způsobeno fotografem, který priměl Roberta Frippa odejít z pódia před případným přídavkem. Je to během poslední skladby, '21st Century Schizoid Man' a není to ve skutečnosti "tajná" skladba, jen o ní není zmínka na obalu CD.

Jsou nějaké problémy se spuštěním videa z "Heavy ConstruKction" na Mac OS?

Podle všeho ano. CD "Heavy ConstruKction" obsahuje na druhém CD video, které je spustitelné ve Woknech pomocí Windows Media Player. Uživatelé Maců hlásí, že spuštění videa není na jejich platformě tak snadné. David Craig a Bill Chachkes dali dohromady pěknou stránku pojednávající o těchto problémech. Je na adrese http://www.mrs.umn.edu/~dac/Heavy/.

Mimochodem, video zahrnuje skladby:

 • Improv. Rome
 • Lark's Tongues In Aspic - Part IV
 • Coda : I Have A Dream
 • Cage
 • Oyster Soup
 • Sex, Sleep, Eat, Drink, Dream
 • VROOOM

Tento text je překladem rubriky Frequently Asked Questions ze stránek Elephant Talk. Původním autorem je Steven Sthole. Za svolení k uveřejnění tohoto překladu děkuji redaktoru Elephant Talk Tobymu Howardovi.

Zpět