Různé

 1. Co je to "triton" a co má společného s hudbou King Crimson?
 2. Co je Chapman Stick ®?
 3. Co je Warr Guitar?
 4. Co je Mellotron a mohu ho slyšet v jiné hudbě než King Crimson?
 5. Co jsou ty dlouhé kovové věci, kterými Tony Levin občas hraje na basu?
 6. Co je to za nástroj, který hraje na začátku 'Larks Tongues In Aspic Part 1'?
 7. Co je to "talking drum"?
 8. Na jaký nástroj hraje Bill Bruford ve skladbě 'The Sheltering Sky'?
 9. Existuje nějaká kniha o Billu Brufordovi nebo přímo od něj?
 10. Existuje nějaká kniha o Tony Levinovi nebo přímo od něj?
 11. Existuje nějaká kniha o King Crimson?
 12. Jak spustím stáhnutý koncert Mexico City?
 13. Jsou s vypálením vlastního CD koncertu z Mexico City spojovány nějaké problémy?
 14. Kde má původ Frippův citát "Krutá poznámka" (A cruel thrust)?
 15. Jak vznikl název E. G. Records?
 16. Existuje homepage nebo mailing list Davida Sylviana?
 17. Existuje homepage nebo maillist Briana Ena?
 18. Existuje homepage nebo maillist Yes?
 19. Jaký je rozdíl mezi booklety k "Young Person's Guide" a "Frame by Frame"?
 20. Kdo je ten umělec, který vytvořil obaly na nedávné nahrávky KC/DGM?
 21. Hudba King Crimson je tak vážná. Neznáte nějaké vtipy?
 22. Co jsou zlatá CD?
Co je to "triton" a co má společného s hudbou King Crimson?

Triton je interval tří celých tónů. Může na něj být také pohlíženo jako na zvětšenou kvartu nebo zmenšenou kvintu.

Výňatek z www.music.mcgill.ca/auditory/tritone.html:

"Triton se používal v Gregoriánských chorálech, ale od desátého století byl pokládán za dizonantní a označen jako "ďábel v hudbě". V šestnáctém století začali skladatelé používat triton jako část dominantního septakordu, aby zesílili rytmus, a také aby dosáhli tónové mnohoznačnosti. V operách začátku devatenáctého století se triton často používal pro vykreslení zkázy a zla - tento přístup přetrval i do současné divadelní hudby."

Jak triton zní můžeme posoudit i v hudbě King Crimson. Raná sestava KC hrála skladbu 'Mars', která je dobře známým použitím tritonu. 'The Devil's Triangle' (z alba "Wake of Poseidon") je dalším rozvinutím této myšlenky. Triton můžeme stále slyšet v dnešní hudbě King Crimson i ProjeKcts.

Další informace o tritonu najdete na www.exploratorium.edu/ a www.medieval.org/emfaq/harmony/tritone.html.

Co je Chapman Stick ®?

Stick, vyvinutý Emmettem Chapmanem, je deseti- nebo dvanáctistrunným elektrickým nástrojem, který slouží speciálně pro tapping. Webovou stránku Stick Enterprises najdete na adrese www.stickent.com/.

E-mailový věstník pro hráče na Stick a pro zájemce o něj s názvem Stickwire má vlastní stránky na adrese clever.net/stick/stickwire.

Co je Warr Guitar?

Kytara Warr, navržená Markem Warrem, je celkem podobná Sticku. Nejvýraznější rozdíl je, že má tělo. Na kytaru Warr se dá hrát mnoha způsoby a je k dostání v několika konfiguracích. Na kytaru Warr hraje Trey Gunn.

Další informace najdete na stránce www.warrguitars.com/ nebo ZDE.

Co je Mellotron a mohu ho slyšet v jiné hudbě než King Crimson?

Mellotron je klávesový nástroj, který používal samply nástrojů ještě v předdigitálních dobách. Na raných fotografiích KC lze vidět bílé, po pás vysoké krabice, což byla nejběžnější verze Mellotronu, Model 400.

Mellotron používali například KC, Yes, The Moody Blues, Genesis, Pink Floyd a mnoho dalších kapel progresivního rocku té doby. Ze současných kapel používají Mellotron XTC, Red Hot Chilli Peppers, Soundgarden, Anekdoten, Smashing Pumpkins, Soul Asylum, Garbage, Freddy Fender, Heart... Je to renesance!

Další informace o Mellotronu najdete na www.mellotron.com/ nebo ZDE.

Pět Mellotronů vlastněných Robertem Frippem byly nabízeny na internetové aukci na webu DGM. Žádné nabídky už nejsou přijímány. Očividně nebyly nabídky přijatelné a Fripp stále vlastní všech pět kusů.

Jaký je rozdíl mezi Chevroletem '57 a Mellotronem?
Chevrolet '57 můžete ladit.

:-)

Co jsou ty dlouhé kovové věci, kterými Tony Levin občas hraje na basu?

Tony jim říká "funk fingers". Jsou to dvě paličky připevněné na ukazovák a prostředník, což vám umožňuje při hraní na basovku současně drnkací i perkusivní efekt. Nápad je patentován a byl použit ve skladbách jako 'People' nebo 'Thela Hun Ginjeet'.

Tony vysvětluje historii vzniku funk fingers: "Začalo to, když jsem s Peterem Gabrielem natáčel sólové album a dělali jsme skladbu 'Big Time' a já požádal Jerryho Marottu, bubeníka, aby hrál na struny basovky, zatímco já budu hrát na hmatníku - zdálo se to být pro tu píseň to pravé. Poprvé jsem o této technice slyšel, když jsem poslouchal album Gene Krupy, které bylo nahráno ve čtyřicátých nebo padesátých letech."

Další informace na www.papabear.com/pbtlff.htm.

Co je to za nástroj, který hraje na začátku 'Larks Tongues In Aspic Part 1'?

První zvuk, který v 'Larks Tongues In Aspic' uslyšíte, je Jamie Muir hrající na "palcové piano" (v originále "thumb piano" - pozn.překl.). Je to africký nástroj známý též pod názvem kalimba.

Co je to "talking drum"?

Talking drum (Mluvící buben) je akustický nástroj afrického původu. Má tvar přesýpacích hodin a struny, které jsou napnuty od hlavy nástroje k dolní části. Hráč drží tělo nástroje pod paží a rozezvučí ho snižováním nebo zvyšováním tlaku - uvolňováním a stahováním hlavy a změnou intonace.

Není pravděpodobné, že by Jamie Muir hrál na tento nástroj během nahrávání skladby 'The Talking Drum', přestože je uveden jako hráč na "perkuse a podobné", a tento nástroj by se jistě hodil do této kategorie.

Na jaký nástroj hraje Bill Bruford ve skladbě 'The Sheltering Sky'?

Přes jistou podobnost s bubnem Gato uvádí Bill Bruford na videu "Bruford and the Beat", že nástroj, na který hraje v 'The Sheltering Sky' je africký štěrbinový buben.

(Štěrbinový buben byl původně signální nástroj z území severní, západní a střední Afriky. Je to v podstatě kmen stromu o průměru 20 až 50 cm a dlouhý asi 1 m. Kmen je dutý a z obou stran otevřený, nebo dlabaný tak, aby boční strany byly uzavřené. V těle tohoto bubnu jsou tři nebo až pět podélných štěrbin, rozdělující nástroj na několik pásů, které mají rozdílnou výšku zvuku. Při hře se nástroj pokládá na zem, sedící hráč si ho někdy pokládá na nárty nohou. Buben se rozeznívá dřevěnými tyčemi silnými asi 4 cm. - Pozn. překl.)

Existuje nějaká kniha o Billu Brufordovi nebo přímo od něj?

Existuje a jmenuje se "When In Doubd, Roll" (ISBN #0793535298). Knihu napsal sám Bill a obsahuje 19 transkripcí jeho bubnových partů. Na zadní straně obálky stojí:

"Tato kniha je pokusem popsat, jak jeden bubeník dokázal přežít všechno to šílenství, které provází život profesionálního hudebníka, a stále mít touhu usednout za bicí a hrát."
-Bill Bruford

Existuje nějaká kniha o Tony Levinovi nebo přímo od něj?

Ano. Jmenuje se "Beyond the Bass Clef: The Live and Art of Bass Playing". Napsal ji sám Tony a lze ji objednat na jeho webowé stránce: www.papabear.com/pbcat.htm#book.

Existuje nějaká kniha o King Crimson?

Kromě knih o Frippovi a Brufordovi existuje i několik knih o King Crimson.

Nová je "King Crimson - The Rusificated KING CRIMSON". Internetová stránka věnovaná této knize v ruském jazyce je na adrese www.indoorgames.hotmail.ru/.

The Russificated King Crimson
autor: Vladimir Kalnitsky
ISBN 5-306-00043-6
Vydáno: Crystal, FONO (Saint Petersburg)
Počet stran: 320
Obsah:
Kronika Karmínového krále (historie skupiny)
Zjevení Karmínového krále (původní a přeložené texty)
Poklady Karmínového krále (oficiální diskografie)
Záhady Karmínového krále (vnitřní smysl první čtveřice alb)
Žurnál Karmínového krále (historie 1968-1975 ve výňatcích z tisku)
Poznámky
Černobílé fotografie a barevné obrázky

Máme i knihu ve španělštině...

King Crimson
Carlos Romeo
Madrid, 1999

a...

Robert Fripp & King Crimson
Jose Miguel Lopez
Madrid, 1994

a ještě...

King Crimson Canciones
Exceso Electrico
Mexico, 1996

Je i polská kniha...

King Crimson - In The Court Of the Crimson King
Beata Zawieja a Piotr Kosinski
Krakow, 1991

a...

King Crimson Dyscografie
Rock-Serwis - Polsko 1995

A v japonštině:

Marquee (japonská kniha mající 124 stran a obsahující stovky fotografií a historii skupiny)

Jak spustím stáhnutý koncert Mexico City?

V této chvíli je koncert z Mexika dostupný pouze jako streaming audio. Možná se to v blízké budoucnosti změní. Pro teď je možno stáhnout pouze 'Dinosaur', a to na www.bootlegtv.com/.

Koncert z Mexika (dříve dostupný celý na www.bootlegtv.com/) je výsledek partnerství mezi DGM a Microsoftem, které tudíž umožňuje tak shlédnout koncert double-tria z turné z roku 1995.

Se stáhnutým materiálem bylo spojováno několik problémů. Když vstoupíte na stránku, ujistěte se, že postupujete podle všech instrukcí. Soubor je ve formátu WMA, takže k jeho spuštění budete potřebovat nainstalovaný Microsoft Media Player. To znamená, že musíte mít počítač Windows 95/98/NT/2000 nebo Mac s Virtual PC.

Několik rad od Dana Kirkdorffera:

Po nainstalování Media Playeru restartujte počítač.

Nestahujte soubor do adresáře, v jehož názvu je mezera (jako třeba "Program Files").

Pomalejší počítače pravděpodobně nebudou mít dost šťávy na přehrání souborů. Na P-75, P-100 a dokonce i na P-133 prý byly přehrávány s výpadky ve zvuku. Microsoft prohlašuje, že základní konfigurace je P-90.

První přehrání vyžaduje registraci. Na váš disk se překopírují soubory pro licenci, většinou do adresáře "allusers/drm", s názvy "drm####.lic" a "drm####.key". Někteří lidé tvrdí, že když se pokoušeli provést registraci, měli problémy, které se jim podařilo vyřešit překopírováním těchto souborů do složky, kam se ukládají soubory WMA. Jiní jednoduše vymazali soubory a nahradili je novými fungujícími. Pozor na licenční soubory pro DRM dekódování, které jsou důležité, zvláště pokud jste za ně zaplatili. Proto je vymažte až v nejhorším případě. Asi nejlepší je přesunout je někam jinam. Licence nemůže být přesunuta na jiný počítač.

Ujistěte se, že máte poslední verzi Media Playeru. Verze starší než ze 17. srpna nebude fungovat.

Pokud máte problémy s registrací (prohlížeč nenajde stránku apod.), zkuste zadat URL do jiného prohlížeče.

Prohlížeče MS IE 3.x nebo interní AOL 3.0 nebudou fungovat.

K downloadu je nejlépe použít některý program, který umožňuje resume. Stahování trvá při rychlosti spojení 28.8 přibližně 3 hodiny.

Mnoho lidí si vypálilo koncert na vlastní CD. Vhodné obaly na CD můžete najít na www.webhost.cl/~miguel/KC/ (JPEG) nebo na www.lacorte.net/crimson.html (GIF).

Jsou s vypálením vlastního CD koncertu z Mexico City spojovány nějaké problémy?

DGM podporuje pálení CD pro vlastní potřebu. Obchází se tak problém, že uživatel musí znovu zaregistrovat stáhnuté soubory, když je přenáší na jiný počítač.

Některé technické problémy spočívají v tom, že některé CD-RW mechaniky mohou zjistit, že formát WMF a licence ke koncertu zabraňují jejich přímému vypálení na CD. Jednou možností je stáhnout si Winamp, verzi 2.24, a zkonvertovat WMF do WAVu. Většina programů CD-R a CD-RW jej rozpozná. POZOR! Musíte použít právě Winamp 2.24. Pozdější verze nezkonvertují soubory WMF s licencí nebo jinou ochranou copyrightu.

Instrukce, jak vytvořit WAV verzi "Live In Mexico City", najdete na www.webhost.cl/~miguel/KC/.

Kde má původ Frippův citát "Krutá poznámka" (A cruel thrust)?

Z textu na přebalu "A Young Person's Guide to King Crimson":

Konverzace během zkoušky ve Fulham Palace Cafe.
Peter Sinfield říká Bozovi: "Jsi ignorant".
Robert Fripp: "Krutá poznámka".
Sinfield: "Upřímně - Bolí mě v krku, hlava a jsem unavený, takže nemám náladu trousit slova".
Boz: "Bolí mě v krku a hlava, a zpívám".
Sinfield: "To dokazuje, že jseš ignorant".

27. dubna 1971

Jak vznikl název E. G. Records?

"E. G. vzniklo z příjmení Davida Enhovena a Johna Gaydona, dvou zakládajících členů EG. John odešel roku 1971 a David v roce 1977."

-RF

Existuje homepage nebo mailing list Davida Sylviana?

Maillist provozuje Ken Bibb, který píše: "Pošlete email:
Jako jméno napište sylvian
-jako tělo zprávy na adresu sylvian-request@arastar.com a předmět "asdf" a měli byste být na seznamu maillistu."

Webová stránka se nachází ZDE.

Pro další informace o Davidu Sylvianovi a Robertu Frippovi kontaktujte:

Box CV744
13 Newbold Terrace
Leamington Spa
CV32 4ER
United Kingdom

Existuje homepage nebo maillist Briana Ena?

"EnoWeb" můžete najít TADY.

Mailing list spravuje Alexander Rubli. Archív je na FTP ulapvms.pue.udlap.mx (140.148.1.1). Příspěvky mohou být posílány na Rubli@udlapvms.pue.udlap.mx nebo přímo nahrány do adresáře /pub/eno-1/uploads.

Zapsat se lze na Eno-L-Request@udlapvms.pue.udlap.mx.

Existuje homepage nebo maillist Yes?

Stránky Yes jsou na www.wilmington.net/yes/.

Jaký je rozdíl mezi booklety k "Young Person's Guide" a "Frame by Frame"?

"Frame by Frame" je vlastně "Young Person's Guide" aktualizovaná od roku 1975 do 1991. Obsah "Young Person's Guide" je přetištěn v "Frame by Frame". Je třeba poznamenat, že v "Frame by Frame" jsou některé fotografie odlišného formátu a v jiných případech jsou použity zcela odlišné fotografie.

Kdo je ten umělec, který vytvořil obaly na nedávné nahrávky KC/DGM?

Přebaly "Heavy ConstruKction", "The Night Watch", "Absent Lovers", "The Deception of the Trush" a boxsetu "The ProjeKcts" a dalších zdobí díla P. J. Crooka. Crook je britský profesionální umělec, který vystavuje po celém světě. Mnoho jeho maleb je k vidění na internetu, stejně jako jeho deník a stručný životopis. Adresa je pjcrook.com/.

Hudba King Crimson je tak vážná. Neznáte nějaké vtipy?

Ano.

Childhood Guitar Class Remembered:
Instructor: "Class? Class! We'll begin today's lessons by tuning. Start with your low E string..."
Kid: "Instructor? I'd like to tune by fifths."
Instructor: "Don't get Fripp with me young man!"
(pozn. překl: tento vtip jsem ponechal v angličtině, protože je podle mě nepřeložitelný. Pokud by snad někdo vymyslel stejně vtipný překlad do češtiny, nechť mi dá vědět.)

Kolik čtenářů Elephant Talk je potřeba na vyměnění žárovky?
Čtyři. Jeden mění žárovku a ostatní se vztekají, jak byla ta stará žárovka dobrá.

John Benfield uvádí: "Tohle není vlastně vtip, ale spíš humorná příhoda. Díval jsem se jednou na Mystery Science Theathre 3000, nepamatuju se už na ten film, ale byla tam scéna, ve které kamera projíždí kolem laboratoře, ze které vychází hlasitý skřípající zvuk. Jeden z robotů řekne, "Hm, tady jistě cvičí Robert Fripp..." Michael Cox nám prozradil, že šlo o film Monster a Go Go. "V jedné scéně někdo jde po chodbě, zatímco v pozadí rámusí ta hudba, a Joel poznamená, 'Jde kolem pokoje Roberta Frippa.' Na jiném místě si Tom Servo stěžuje, 'Vyndejte někdo tu kočku z toho Fendera'."

A tohle je od Paula Huberse: "Jediný případ, kdy jsem slyšel o KC v nějakém vtipu, byl Dennis Miller, který mluvil o člověku s vlasovými implantáty: 'Měl jich tam víc, než je zvukových pultů na koncertu King Crimson'."

Co jsou zlatá CD?

Tohle je velký oříšek. Obhájci zlatých CD poukazují na to, že mají vyšší odrazovost díky zlatu nad vrstvou aluminia. Protože při konverzi digitálního signálu na analogový je kritická právě regulace časování, vyšší odrazovost dovoluje rychlejší konverzi, nezávislou na míře samplování.

Ke složitosti této otázky přispívají další faktory: například tendence aluminia k oxidaci a ztrátě kvality. Další informace o této otázce můžete najít na vyhledávacím archívu et.stok.co.uk/search.html

*****

Tento text je překladem rubriky Frequently Asked Questions ze stránek Elephant Talk. Původním autorem je Steven Sthole. Za svolení k uveřejnění tohoto překladu děkuji redaktoru Elephant Talk Tobymu Howardovi.

Zpět