Robert Fripp

Robert Fripp

Robert Fripp se narodil 16. května 1946 ve Wimbourne. Svoji bohatou kariéru začal v malém ale vzkvétajícím obvodě Bournemouth v Dorsetu. Později se připojil k League Of Gentlemen, londýnské kapele, která hrála s hostujícími americkými zpěváky. Ještě později Fripp založil s bratry Petem a Mikem Gilesovými kapelu Giles Giles And Fripp. Toto trio nahrála v roce 1968 své jediné album s názvem "The Cheerful Insanity of Giles Giles And Fripp".

Ve stejném roce Fripp založil skupinu King Crimson, prostřednictvím které si vypěstoval svou reputaci. Mezi lety 1969 a 1974 měl to potěšení spolupracovat s Brianem Enoem. Alba "No Pussyfooting" a "Evening Star" patřila mezi nejdůležitější avantgardní nahrávky té doby, jejíchž tvůrce tak představil kytarovou techniku známou jako Frippertronics. Během té doby se Fripp podílel na několika experimentálních jazzových nahrávkách, rozpustil King Crimson a sám odešel z hudební branže.

Vrátil se v roce 1977, kdy mimo jiné přispěl několika skvělými pasážemi na albu "Heroes" Davida Bowieho a produkoval a hrál na druhém albu Petera Gabriela. Podobnou roli měl i na albu "Sacred Songs" Darylla Halla. Pak Fripp vydal své album "Exposure", na kterém vzal na vědomí konkurenční punkové hnutí.

V roce 1981 znenadání obnovil King Crimson a představil kapelu v jednodušší a ostřejší podobě. Následovala tři veřejností dobře přijatá alba a během té doby sledoval zároveň i osobnější způsob vedení kapely, která nesla další znovu oživené jméno - League Of Gentlemen. Oba soubory byly později znovu rozpuštěny, Fripp začal hrát a působit jako instruktor pod vlajkou League Of Crafty Guitarists a nahrával s bývalým členem The Police Andy Summersem nebo například s Davidem Sylvianem.

V roce 1994 znovuobnovil King Crimson v nové šestičlenné sestavě, která se v roce 2000 zúžila na kvarteto.

Zpět