Gordon Haskell

Gordon Haskell

Gordon Haskell je obvykle pokládán za pouhý doplněk historie King Crimson - je to jediný sólový zpěvák v dlouhém seznamu členů Crimson, který s kapelou nikdy nevystoupil, přestože se podílel na větší části alba "Lizard". Pro mnohé fanoušky King Crimson zůstává Gordon Haskell hádankou.

Haskellova spolupráce s Robertem Frippem má počátek polovině šedesátých let, kdy oba působili jako členové League of Gentlemen, kapely, která doprovázela na turné různé americké hvězdy rhythm and blues a vydala několik singlů. Haskell byl také členem liverpoolské kapely s názvem Quotations, kterou založil basista Johny Gustafson (bývalý člen Big Three). Jeho hlavní pole působnosti byla pro většinu druhé poloviny šedesátých let skupina Fleur de Lys, bezvýznamná psychedelická kapela, která nejméně jednou nahrávala pod pseudonymem Shyster. Haskell prošel kapelami jako Rupert's People a Cupid's Inpiration, a podílel se - jako člen Fleur de Lys - na nahrávkách Billa Kimpera, Johna Bromleye, Sharon Tandyové a Terryho Durhama. Koncem šedesátých let se věnoval sólové kariéře a pokoušel se etablovat jako zpěvák a skladatel. V letech 1969 a 1970 vydal u společnosti CBS dva singly, "Boat Trip" a "Oh-La-Di-Doo-Da-Day", a jednu LP, "Sail In My Boat".

Roku 1970 sváděl Robert Fripp těžký boj, aby jeho kapela King Crimson zůstala životaschopná a dokončila druhé album. Haskell se ke skupině přidal jako nástupce zpívajícího basisty Grega Lakea, který právě King Crimson opustil, aby mohl založit Emerson, Lake & Palmer. Poté, co Haskell zazpíval jednu píseň pro album "In The Wake of Poseidon", připojil se k nové sestavě King Crimson a nahrál většinu příštího alba, "Lizard". Přesto, jak to tehdy bylo ve všech sestavách King Crimson obvyklé, Haskell v kapele nevydržel - on a ostatní členové z King Crimson odešli jakmile bylo album dokončeno a vydáno.

Haskell si natočil roku 1973 sólové album s názvem "It Is And It Isn't", a pracoval s takovými umělci, jako byl Tim Hardin, Alvin Lee nebo Van Morrison. Haskellova sólová práce tíhla spíše k folkové náladě se špetkou progresivího rocku a humoru, občas velmi sardonického. Na konci devadesátých let se usadil v jižní Anglii a vystupoval v oblasti Hampshire a Dorsetu. V sólové kariéře pokračoval alby "Butterfly in China" a "Hambledon Hill". Roku 1993 spolupracoval s Mikem Wedgewoodem na turné po Skandinávii. Koncem devadesátých let vydala společnost Voiceprint Record znovu Haskellova sólová alba z šedesátých a sedmdesátých let na cédéčkách.

Zpět