Roland VDrums

V-Drums

V lednu 1997 společnost Roland Corporation představila nástroj, který měl znamenat revoluci na poli elektronických bicích. Roland VDrums představují zcela nový koncept - zvuk bicích vycházející z technologie PCM (na bázi samplů) spojený s technologií COSM (složené objektové modelování zvuku). Tato revoluční metoda, poskytující téměř neomezené možnosti vytváření zvuku, je kombinována s velice rychle reagujícím bicím snímačem a unikátními novými V-pady, které dávají těmto bicím velmi působivý a přirozený výraz.

VDrums TD-10 Percussion Sound Module

VDrums obsahují přes 600 bicích nástrojů a 50 melodických nástrojů a také 50 bicích souprav. Tato ohromná škála zvuků je přístupná přes 12 vstupních jednotek, které jsou plně kompatibilní se současnými pady TD-5, TD-7 a TD-9 společnosti Roland. Nepřekonatelná citlivost vstupů, snímání podle polohy a bleskurychlá odezva - zaručující hráči unikátní styl hry - je do tohoto zvukového modulu věrně přenesena.

Oblast, ve které VDrums opravdu září, je zvuková flexibilita. Protože TD-10 Sound Module využívá technologii COSM (stejná technologie byla použita v kytarovém systému VG-8 VGuitar System), akustické možnosti dalece předstihují všechny ostatní elektronické bicí. Každá součást soupravy, včetně typu mikrofonů nebo jejich umístění, může být konfigurována pomocí intuitivního grafického rozhraní.

Funkce "Positional Detection" dokáže rozpoznat, do jaké části padu jste udeřili a dokáže podle toho upravit zabarvení zvuku - přesně jak to funguje u klasických akustických souprav. Tato funkce je kompatibilní s pady jako PD-7 nebo PD-9, stejně jako s novými V-pady PD-100/120. Další z funkcí VDrums je metronom, který obsahuje i zvukové hlasové počítání (raz, dva, tři ...).

TD-10 se připojuje pomocí 12 stereo konektorů, osmi výstupních konektorů, konektoru pro hi-hat (používá se pro hi-hat pedál FD-7)a výstupů pro MIDI. Pro uchovávání dat je k dispozici slot pro paměťové karty.

PD-100 and PD-120 "V-pads"

Systém TD-10 doplňují 10-palcové pady PD-100 a 12-palcové pady PD-120. Tyto pady byly navrženy společností Roland ve spolupráci s REMO Inc. Díky hranám potaženým pryží a jemným blanám kombinují VDrums tichý zvuk s unikátní atmosférou a citlivostí akustických bicích.

Design padů zvyšuje citlivost, která dovoluje hrát ne ně metličkami. Pady nabízejí oddělené stereo výstupy pro blánu a hranu, což umožňuje spustit po zasáhnutí hrany jiný zvuk.

V-Pro Kit / V-Basic Kit

Společnost Roland nabízí bubeníkům své VDrums ve dvou verzích. V-Pro Kit obsahuje TD-10 Percussion Sound Module, tři 12-palcové pady PD-120, dva 10-palcové pady PD-100, tři 10-palcové PD-9, 7-palcový PD-7, basový KD-7 a pedál pro hi-hat FD-7. Systém je plně konfigurovatelný. Bubeník si musí pořídit zvlášť basový pedál, stojan na bubínek a stoličku.

V-Basic Kit je redukovaná verze V-Pro Kit. Zahrnuje TD-10 Percussion Sound Module, dva pady PD-120, jeden pad PD-100, jeden PD-9, jeden PD-7, basový KD-7 a hi-hat FD-7.

Rozšiřující souprava, V-Expansion, nabízí hráči možnost přejít od používání V-Basic Kit k V-Pro Kit.

Technologie COSM

Technologie COSM (složené objektové modelování zvuku) je pilířem VDrums TD-10 Sound Module. Ačkoli byly rozličné technologie modelování zvuku představeny již před lety, COSM je unikátní. VDrums pomocí COSM umožňují modelovat typ bubnu, materiál, hloubku, naladění a spoustu dalších faktorů.

Prameny:
Web společnosti Roland
Článek "Roland V-Drums" z Harmony Central®.
Zpět
V-Drums