Warr Guitar & Stick

Warr Guitar

Warr Guitar je nástroj sestrojený Markem Warrem speciálně pro příklepovou techniku - tapping. Strunu v tomto případě nerozechvívá úder trsátka nebo nehtu pravé ruky, ale příklepem prstů jedné nebo dvou rukou na hmatníku. To umožňuje hrát víc než jeden part najednou nebo lze jednoduše chvíli brnkat jednou rukou a za chvíli oběma.

Design kytary vychází z klasické baskytary a kytary. Přítomny jsou všechny klasické doplňky moderní elektrické kytary, jako například ladicí mechanika. Specialitou designu kytar Marka Warra je použití různých druhů dřeva, od obyčejných druhů až k exotickým, čímž se dosahuje různého zvukového zabarvení. Snímače jsou vyrobeny u Billa Bertoliniho speciálně podle Warrových potřeb pro správné snímání příklepové techniky.

Emmett Chapman

Jednou z hlavních zvláštností tohoto nástroje od klasické kytary je způsob, jak jej musí hráč držet. Pokud má normální kytara řemen, visí na hráči horizontálně, zatímco Warr Guitar visí víceméně vertikálně. Díky vyvážení kytary Warr může však být dána do vodorovné polohy. To znamená, že pro tapping je pohodlnější vertikální poloha, a pro klasické hraní se spíše hodí horizontální.

Styl hraní příklepovou technikou vyvinul na konci šedesátých let na vlastnoručně postavené kytaře Emmett Chappman. V dalších letech sestrojil pro tapping nový nástroj nazvaný Stick a sám s ním nahrál několik alb. Od roku 1969 Chapman vyučoval hru na Stick. Populárním se tento nástroj stal v sedmdesátých a osmdesátých letech, kdy na něj hrál Alphonso Johnson z Weather Report a Tony Levin z King Crimson.

Původní Stick byl osmistrunný, časem však Chapman přidal další dvě struny. Stick je elektrický, je upevněn křížem přes trup hudebníka, levá ruka hraje na basových a pravá na tenkých strunách. Struny jsou na širokém hmatníku umístěny od nejtenčích na okraji k nejhrubším blíže ke středu. Nástroj je přes záda hráče upevněn řemenem a zároveň je přichycený k hudebníkovu opasku, protože Stick si musí zachovat stabilní polohu bez přidržování, protože hráč musí mít k hraní obě dvě ruce volné.

Roku 1974 byla založena společnost Stick Enterprises (s Emmettem Chapmanem v čele), která se pustila do výroby a distribuce Chapmanova Sticku. Od té doby se nástroj dále vyvíjel a světlo světa spatřily a další podobné nástroje pro tapping. Dnes Stick Enterprises vyrábí desetistrunný Stick, dvanáctistrunný Grand Stick, osmistrunný Stick Bass a osmistrunný NS/Stick. Společnost se také zabývá prodejem strun, instruktážních knih a videokazet, pouzder, CD umělců hrajících na Stick atd.

Prameny:
www.warrguitars.com
www.stick.com/
Článek "Warr Guitar - Nástroj od Marka Warra" ze slovenského serveru inZine.
Zpět