Rozhovor s Trey Gunnem (květen 2000, inzine All About Jazz)

Mike Brannon: "Jaké byly vaše hudební začátky?"

Trey Gunn: "V sedmi letech jsem začal hrát na piáno. Pak na mě zaútočil americký a britský pop. Pak mě dostal rock. Myslím, že jsem byl typický rocker, který měl rád Beatles, Hanka Williamse a Bartok. Asi jako každý současný hudebník."

Mike Brannon: "Kdo vás nejvýznamněji ovlivnil a čím vás obohatil?"

Trey Gunn: "Brian Eno - nahrávací studio a nástroje. Robert Fripp - schopnost tichého hraní i úplného zmatku. Nusrat Fatah Ali Khan - že hudba může znamenat mnohem víc, než si kdy dokážeme uvědomit. Peter Gabriel/The Police - že popová hudba bezpochyby MŮŽE být dobrá."

Mike Brannon: "Jak vidíte svou roli v této i jiných kapelách a v čem se liší jedna od druhé?"

Trey Gunn: "Moje role se stále mění. A myslím, že se měnit pořád bude. Někdy jsem leader kapely (jako v The Trey Gunn Band), občas mě najímají jako studiového hráče (třeba John Paul Jones), jindy jsem partner (jako v King Crimson), a někdy začínám v jedné z těchto rolí a nakonec dělám něco jiného."

Mike Brannon: "Ve vašich vedlejších projektech, jako třeba s Johnem Paulem Jonesem, ukazujete odlišnou stranu vaší hry...můžete pohovořit o této zkušenosti?"

Trey Gunn: "John byl prvním umělcem, který nahrával jiným způsobem. Stručně řečeno, většinou nejsem studiovým hráčem od začátku nahráván. Obvykle přijdu, když si umělec neví rady, nebo když hledá něco, co by skladbu ozvláštnilo, nebo (to mám nejradši!) když nemá žádnou myšlenku o tom, co chce, ale tuší, že tomu něco chybí. Když mohu, přijdu a přidám něco nového. V mnoha případech to, co hraju, je i pro mě úplně nové."

Mike Brannon: "Máte nějaké nahrávky, na které byste mohl poukázat a jste na ně pyšný?"

Trey Gunn: "David Sylvian/Robert Fripp, "Damage" pod Virgin Records. Tohle je live nahrávka s Patem Mastelottem za bicími a kytaristou Michaelem Brookem. To byla perná noc.
King Crimson "ProjeKct Four", kde jsem měl pár skvělých sól.
The Trey Gunn Band, "The Joy of Molybdenum". Titulní kousek a Rune Song."

Mike Brannon: "Můžete říct něco o své vlastní kapele...čím se liší nebo podobá King Crimson?"

Trey Gunn: "Hlavní rozdíl je v oblasti perkusí. Bob Muller hraje na množství perkusí a zároveň hraje i na bicí. To přináší velmi silný zvuk a také prvek rukou, které opravdu udeří do bubnu, který tam je. A když je tohle kombinováno se všemi bizardním zvuky, které dělám já...zní mi to moc dobře."

Mike Brannon: "Jak cvičíte?"

Trey Gunn: "V těchto dnech mám bohužel jen zřídka čas na cvičení. Nerad to připouštím, ale asi je pravda, když se říká, že 'když jsi mladý, máš čas pracovat na svém rukopisu.' Nebo když vypracujete svůj rukopis dokud jste mladý, pak vám tyhle dovednosti zůstanou po celý život.
Když cvičím, je to vlastně práce na materiálu pro turné nebo nahrávání. Mohl bych říct, že moje cvičení je praktické. Hraju to, co POTŘEBUJU hrát."
Jedno z nebezpečí při cvičení je, že se stáváte dobrým jen v tom, čím strávíte nejvíc času. Když pořád jenom cvičíte, tak se lepšíte jen ve cvičení. Když celé dny jen sdudujete teorii, pak jste dobrý jenom v teorii. Když budete věčně jenom komponovat, zlepšujete se jenom ve skládání. Podobně když jenom vystupujete, lepšíte se v hraní na jevišti. Myslím, že pro hudebníka je důležité rozhodnout se, v které oblasti chce vynikat a na to zaměřit svou práci. Když chcete hrát na koncertech, pak musíte hodně vystupovat. Ne, mnoho cvičení vám může pomoct, když nestrávíte příliš moc času na jevišti."

Mike Brannon: "Jak byste studenta nejříve seznámil s oblastí polyrytmického hraní?"

Trey Gunn: "Polyrytmické hraní je založeno na cvičení Rozdělení pozornosti. Myslím, že nejlepší způsob, jak na něm pracovat, je nahlas si počítat. Například nastavit metronom na střední tempo a nahlas počítat (nedělám si legraci - musíte opravdu slyšitelně vyslovovat čísla!) ve čtvrtinách: 'Jedna, dva, tři čtyři, jedna, dva ...atd...' Pak začněte hrát svůj part ve třetinách. Potom můžete začít i v pětinách a sedminách.
To je jenom začátek, ale dobrý."

Mike Brannon: "Kde mohou čtenáři najít nové album, pokud není v jejich obchodě?"

Trey Gunn: "Všechny moje nahrávky jsou dostupné na www.treygunn.com."

Tázající se Mike Brannon je kytarista, autor a frontman kapely Synergy. Zpět