Greg Lake

Greg Lake

Jen málo jmen dosáhlo v rock'n'rollovém pantheonu opravdu legendárního postavení. Mezi taková jména patří jistě Greg Lake. Od svých začátků na výbušné Londýnské hudební scéně pozdních šedesátých let, přes působení u rockových inovátorů King Crimson, a nakonec ztvárnění jedné třetiny legendární britské rockové skupiny Emerson, Lake and Palmer, Greg Lake zařadil sebe i svojí hudbu na čelní místo v rockové hierarchii.

Dnes, více než 30 let poté, co poprvé vstoupil na mezinárodní hudební scénu, Lake zůstává hybnou silou současné muziky. Stejně jako v polovině osmdesátých let se Lake aktivně vrací k sólové kariéře, kterou hodlá střídat s množstvím projektů a příležitostnými vystoupeními s ELP.

Greg Lake se narodil v anglickém Dorsetu. V roce 1968 se stal jedním ze zakládajících členů King Crimson. Lake v kapele působil jako hlavní zpěvák, basista a spoluautor písní.

Debutové album King Crimson, "In the Court of the Crimson King" bylo velkým mezinárodním hitem a představilo se nihilistickou hymnou '21st Century Schizoid Man'. Hudebními historiky je toto album ceněno jako jedno z klíčových děl rockové hudby. Vydání alba "In the Court of the Crimson King" je také pokládáno za zrod hnutí progresivního rocku, které dláždilo cestu pro takové kapely, jako byli Genesis, ELP nebo Pink Floyd.

Lake zůstal u King Crimson až do druhého alba "In the Wake of Poseidon" a poté kapelu v roce 1970 opustil, aby s bývalým klávesistou skupiny Nice Keithem Emersonem a bubeníkem Carlem Palmerem ze skupiny The Crazy World of Arthur Brown založil kapelu Emerson, Lake & Palmer.

Od jejich debutu na festivalu Isle Of Wight (1970) bylo jasné, že ELP budou jednou z mála rockových superskupin. Jejich první album, "Emerson, Lake & Palmer" vydané roku 1971, bylo okamžitým hitem a Lakeův singl 'Lucky Man' patřil mezi nejhranější skladby.

Během sedmdesátých let se ELP drželi na horních místech žebříčků. Nahráli alba "Tarkus", "Pictures At An Exhibition", "Trilogy", "Brain Salad Surgery", "Works Vol. 1 a 2" a dvě live alba. Z těchto alb vzešlo množství singlů, které byly většinou napsány Lakem, jako například 'Still, You Turn Me On', 'From the Beginning' atd.

Roku 1980 se ELP rozpadli. Greg Lake toto období využil pro start své sólové dráhy, která zahrnovala dvě silná alba - "Greg Lake" a "Manoeuvers". Spolupracoval s takovými jmény, jako byli Bob Dylan, Clarance Clemmons a členové skupiny Toto. Mimoto vystupoval s Palmerovou kapelou Asia.

V roce 1986 nahráli Keith Emerson a Greg Lake album s bubeníkem Cozy Powellem a roku 1992 se ELP dali znovu dohromady. Představili se albem "Black Moon" následovaným živým albem "Live At the Royal Albert Hall" (1993) a čtyřcédéčkovou sbírkou "Return Of The Manticore". Konečně roku 1994 vydali CD "In The Hot Seat".

"Jsem velmi pyšný na hudbu, kterou jsem dělal s King Crimson a ELP, a jsem vděčný za úspěch, kterého jsem dosáhl", říká Lake. "Ale také cítím, že je čas držet se zpátky, zkusit něco jiného, a znovu objevit Grega Lakea. Teď se zaměřuji na psaní dobrých písní se slušnou strukturou a textem provokujícím k zamyšlení. Také se těším na návrat k nahrávání."

V červenci 1995 bylo vydáno CD "The King Biscuit Flower Hour Presents: Greg Lake In Concert". Album zahrnuje Lakeův slavný koncert z roku 1981 nahraný v londýnském Hammersmith Odeon s doprovodnou kapelou včetně kytarového esa Gary Moora.

Během léta a podzimu 1996 se Greg Lake znovu připojil k ELP, když hráli s Jethro Tull. Roku 1997 vyšla dvojcédéčkova kompilace "From The Beginning; The Greg Lake Retrospective", které obsahovalo studiové skladby a raritní nahrávky z celé dosavadní Lakeovy kariéry.

ELP absolvovali v letech 1997 a 1998 turné po USA, Evropě a Jižní Americe. Pokusili se napsat a nahrát nové studiové album, ale celý projekt nebyl nikdy dokončen.

Na sklonku roku 1998 Lake oznámil, že pokračuje v sólové kariéře, která by měla zahrnovat vlastní nahrávky a produkci cizích alb. "Ještě zbývá hodně toho, co musím jako hudebník dokázat, teď i v budoucnu," říká Lake, který v současné době připravuje materiál pro své sólové album, "a cítím, že stále je mnoho důležitých věcí, které musím hudbou říct."

Pro úplnost je třeba dodat, že Greg Lake se věnuje i nehudebním činnostem, hlavně jako mluvčí na podporu ztracených a zneužívaných dětí, a mnoha organizací řešících tento problém.

Zpět