Tony Levin

Tony Levin

Tony Levin se narodil v Bostonu 6. června 1946. Vyrostl na předměstí Brooklinu a na basu začal hrát v deseti letech. Na střední škole hrál na tubu a účinkoval v kapele. Převážně však hrál klasickou hudbu a vystoupil například se studentským orchestrem v Bílém domě pro Johna a Jackie Kennedyovy.

Později nastoupil na Hudební školu v Rochesteru a hrál v Rochesterské filharmonii. Na škole byl přiveden ke hraní jazzu a rocku. Svoji dětskou baskytaru Ampeg vyměnil za basu Fender Precision, která se na mnoho let stala jeho jediným nástrojem.

V roce 1970 se Levin přestěhoval do New Yorku a vstoupil do skupiny Aha, the Attack of the Green Slime Beast. Nedlouho potom začal pracovat jako studiový hudebník a během sedmdesátých let hrál na mnoha albech.

V druhé polovině sedmdesátých let Levin zatoužil po živém vystupování a vstoupil do kapely Petera Gabriela, s kterým se seznámil prostřednictvím producenta Boba Ezrina (s kterým Levin nahrával album Alice Coopera "Welcome to My Nightmare"). Levin hrál od té doby s Gabrielem na koncertech i ve studiu. Na prvním Gabrielově albu hrál Levin nejen na basu, ale i na tubu.

Bylo to v těchto raných letech spolupráce s Gabrielem, když Levin začal hrát na nástroj Chapman Stick. V roce 1978 Levin odjel do města Woodstock a připojil se ke skupině L'Image, ve které hrál starý známý Steve Gadd, Mike Mainieri a Warren Bernhardt. Skupina složila něco zajímavé muziky a po roce se rozpadla. Levin zůstal ve Woodstocku, kde žije dodnes.

Při práci na Gabrielově prvním albu se Levin seznámil s Robertem Frippem, a poté, co v roce 1980 hrál na jeho albu "Exposure", se stal členem šestičlenné sestavy King Crimson.

Během let spolupráce s King Crimson Levin vystupoval i s několika jinými umělci, například s Paulem Simonem, Garym Burtonem, Jamesem Taylorem, Peterem Framptonem, Anderson/Bruford/Wakeman/Howe, Claudio Baglionim aj.

V roce 1984 Levin vydal Road Photos, kolekci fotografií z cest s Crimson, Gabrielem, Simonem a jinými. Roku 1999 Levin opustil skupinu King Crimson a mimo spolupráce s jinými umělci, nahrál CD "Blue Nights" s Billem Brufordem a natočil sólové album "Waters of Eden".

Zpět