Pat Mastelotto

Pat Mastelotto

Lee Patrick Mastelotto se narodil 10. září 1955 v kalifornském městě Chico. Mastelotto je bubeník-samouk. Jeho vzory se stali Ginger Baker a Mike Giles v oblasti bicích a Lennon a Rundgren v oblasti skládání hudby. Bubnovat začal v deseti letech, kdy se učil hrát doprovázením hudby z desek.

Když se jeho rodina v roce 1971 přestěhovala do Los Angeles, tehdy šestnáctiletý Mastelotto se rozhodl žít v Oroville v Kalifornii. V té době hrál v několika populárních místních kapelách. Mastelotto později odjel se svoji skupinou do San Francisca, kapela se však rozpadla a Mastelotto se po několika měsících nouze dostal do Los Angeles za svou rodinou. Jeho hrdiny se stali Jim Gordon a Jim Keltner. Během této doby se Mastelottovi dostalo několik lekcí od Joe Porcara, který hrál na perkuse u kapely Toto.

Mastelotto hrál v sedmdesátých letech v mnoha skupinách, některé z nich se se svými materiály dostaly i k nahrávání. To Mastelotta přivedlo k producentu Miku Chapmanovi, který mu často nabízel práci. Hrál tehdy s Holly Penfield, Shandi, Michaelem Des Barresem, Scandal, Nickem Gilderem, Bernie Taupinem, a v neposlední řadě bubnoval v hitu Martina Brileye 'The Salt In My Ears' (1983). Mike Chapman také pomohl založit kapelu s Prascottem, Mastelottem, Holly Knightem a Michaelem Des Barresem, která nahrála hity jako 'Obsession', 'Bleeding Babies', 'Nights & Days' atd.

Aby se uživil, dělal Mastelotto mnoho jiných zaměstnání, když byl doporučen Kimem Bullardem Richardu Pageovi a Stevu Georgovi. Mastelotto chtěl s sebou přivést basistu, ale toho potkala zubní příhoda, a tak basu převzal Richard Page a spolu dohromady složili několik skladeb. Tak se zrodila skupina Mr Mister. Vydali tři alba, druhého se prodalo přes dva miliony kopií, a dva jejich hity se umístily v žebříčku na prvním místě. Následovaly studiové práce s Alem Jarreauem, Kennym Logginsem, nebo skupinami Pointer Sisters aj.

Steva Farrise zklamalo třetí album, a tak kapelu Mr Mister opustil a zbylí členové se pustili do nahrávání čtvrtého alba, tentokrát s kytaristy Trevorem Rabinem ze skupiny Yes a s Buzzem Feitnem. Během nahrávání - v roce 1989 - Mastelotto účinkoval na nových albech XTC a Cocka Robina a začal být pokládán za vysoce uznávaného bubeníka. 25. září 1990 se skupina Mr Mister rozpadla a čtvrté album nikdy nevyšlo.

Během prvních let deváté dekády Mastelotto nahrával například se skupinou Rembrandts nebo s producenty Tonym Bergem a Paulem Foxem. Také se podílel na tanečním mixu skladeb Rolling Stones.

V roce 1994 se Mastelotto od člena Frippovy kapely Guitar Craft dověděl, že Trey Gunn nahrál album s bývalým členem skupiny Japan Davidem Sylvianem a Robertem Frippem, a že se chystají vyjet na turné, nemají však bubeníka. Díky své vytrvalosti byl Mastelotto přijat.

Později byly obnoveni King Crimson a Mastelotto se, v té době na turné s kapelou Jay Graydona, setkal s Billem Brufordem. Rychle se seznámili a následovala tak série alb: "VROOOM", "THRAK", "THRAKATTACK" a "B'Boom".

V roce 1995 se Mastelotto přestěhoval do Austinu a Crimson odehráli přes sto koncertů jako ProjeKcts (Mastelotto byl členem ProjeKct 3 & 4). V roce 1997 se King Crimson dali přestávku a Mastelotto se vrátil k začátkům a začal studovat hru na bicí na univerzitě a se soukromým učitelem. Mastelotto se poohlédl po místních muzikantech a našel Gumbyho a Monkey. Monkey je 24-letá dívka hrající na saxofon, klarinet, fagot, kytaru, klávesy a také zpívá. Gumby hraje na basu a cello. Mastelotto si vzal na starosti produkci a bicí. Trio si dalo název GuM, ale nedávno se přejmenovalo na MasticA.

Mastelotto se nedávno pohyboval mezi Austinem a Nashville, kde King Crimson nahrávali nové album. Vzniklo album "The ConstruKction of Light" a nedlouho poté i CD vydané pod nálepkou ProjeKct X s názvem "Heaven & Earth".

Zpět