ProjeKcts

ProjeKct 2

V roce 1997 začalo dvoj-trio King Crimson nahrávat a vystupovat nejen společně, ale i odděleně ve frakcích, které dostaly název ProjeKcts. Cíl těchto menších "podkapel" byl fungovat jako jakési výzkumné a vývojové jednotky na podporu (a za podpory) celé kapely King Crimson. Robert Fripp o tom říká: "Požádal jsem šest současných členů skupiny, aby se rozčlenili do podskupin, aby mohla být objevena nová generace hudby King Crimson....Je to způsob, jak se odblokovat a pomoci volnému toku hudby." Celkem bylo vytvořeno 5 různých ProjeKcts a všechna alba vydaná pod touto hlavičkou nabízejí improvizovanou instrumentální hudbu.

ProjeKct 1

První z projeKctů byl ProjeKct Two ve složení Fripp, Belew a Gunn. "Dvakrát jsem s Robertem mluvil o nápadu utvořit s Treyem trio." Říká o vzniku ProjeKct Two Adrian Belew. "Nejpre jsem se domníval, že bychom mohli udělat nějaké klasické věci Crimson v novém hávu. Po nějaké době jsme mluvili o triu znovu, když jsem se zrovna zajímal o systém VDrums, který jsem viděl na show NAMM, a mě napadlo pořídit si takovou malou soupravu, abychom mohli být trio jak se patří. Když jsme se Trey, Robert a já příště setkali, nebylo to za účelem utvoření tria, ale kvůli práci na novém materiálu King Crimson. My tři kytaristi jsme začali hrát kousek nazvaný 'ConstruKction'. Pak jsme si dali pauzu na kafe. Zrovna před dvěma dny mi byly dodány moje VDrums a umístěny do rohu studia. Když jsme pak zase začali a há se zeptal, co budeme dělat dál, Robert chtěl předvést ty "podivuhodné bicí". Začal jsem na ně hrát, Trey a Robert se přidali a byl z toho 20-minutový improvizovaný kousek. Voila! Zrodil se ProjeKct Two." Trio ProjeKct Two vydalo jedno dvoj-CD s názvem "Space Groove", které bylo nahráno ve studiu v Nashville během tří listopadových dnů 1997. Narozdíl od klasických alb King Crimson tu byla posluchači nabídnuta hudba založená na principu naprosto volné improvizace. "Vše je tu improvizované," říká Belew. "Neměli jsme ani žádný bod, z kterého vycházet. Jdete na pódium a vůbec netušíte, co budete hrát. Není tu ani žádný název skladby, nic, podle čeho byste se mohli orientovat. Prostě se bude hrát, co vám zrovna přijde na mysl. Já reaguju na Roberta a Treya a oni reagují na mě."

Belew uvítal změnu a nevadí mu, že v ProjeKct Two nehraje roli kytaristy. "Robert a Trey jsou moji oblíbení kytaristi a když si sedám mezi ně za pady elektronických bicích, můžu se konečně naplno zaposlouchat do jejich hry. Jednou z věcí, které mám na ProjeKct Two rád, že v takovéto užší sestavě se Robert i Trey dostávají za svoje obvyklé hranice. Nikdo tu nezpívá. Nemáme žádné písničky, žádný formát a to je nutí hrát jiným způsobem."

ProjeKct 3

Druhým projeKctem v pořadí byl ProjeKct One. Jeho členy byli Robert Fripp, Trey Gunn, Tony Levin a Bill Bruford, kteří v Lonýnském Jazz Cafe nahráli v prosinci 1997 album "Live at the Jazz Cafe". Tato formace zní ze všech ProjeKctů nejpodobněji klasické tvorbě King Crimson.

V druhé polovině roku 1998 následoval ProjeKct Four, který tvořili Robert Fripp, Trey Gunn, Tony Levin a Pat Mastelotto. Vydali dvě živá alba, první neslo název "West Coast Live", druhé je pak možno dostat jen prostřednictvím klubu King Crimson Collector's Club a má název "'The Roar of P4 - Live in San Francisco".

ProjeKct 4

Začátkem roku 1999 se objevil ProjeKct Three ve složení Mastelotto, Fripp a Gunn. Album "Masque" se nahrávalo na různých místech, mimo jiné i v Mastelottově garáži. Zní ambientněji s větším podílem elektroniky.

Alba ProjeKct 1 - 4 byla vydána i najednou jako boxset s názvem "King Crimson - The ProjeKcts". Existuje také CD kompilace "Deception Of The Trush", která zahrnuje ty nejlepší skladby ze všech dosavadních alb, a je vhodná jako úvod do světa ProjeKcts a jejich nespoutaných improvizací.

Poté, co po odchodu Levina a Bruforda zredukovaná kapela nahrála album "The ConstruKction of Light", vydala zároveň i album plné improvizací, kterými se double-duo odreagovávalo během práce v Nashvillském studiu. CD bylo vydáno pod hlavičkou pátého projeKctu - ProjeKct X - a dostalo název "Heaven and Earth".

Zpět