Robert Fripp: Exposure

King Crimson: THRaKaTTaK

Po rozchodu King Crimson po vydání alba "Red" se Robert Fripp na nějaký čas ztratil ze světa hudebního průmyslu. Brzy se však znovu objevil a podílel se jako studiový muzikant na projektech jiných umělců. Vyzkoušel si i práci producenta, například na druhém albu Petera Gabriela. V roce 1978 konečně vydal i svou první sólovou desku nazvanou "Exposure".

Fripp přizval ke spolupráci několik známých jmen (Petera Gabriela, Phila Collinse, Daryla Halla a další) a je téměř výhradním autorem hudby. Texty pocházejí především od Joanny Waltonové. Album "Exposure" obsahuje 17 skladeb naprosto odlišných nálad a vyvolávajících různé pocity. Některé vyvolávají vzpomínku na nahrávky King Crimson, jiné se svým zvukem blíží klasickému rock'n'rollu nebo nové vlně. Zaslechnout můžeme i nádech punku, tedy stylu, jenž se stavěl proti hnutí progresivního rocku, ke kterému Robert Fripp patří. Na desce je tedy možno slyšet celou řadu hudebních vlivů a nahrávce chybí jistá konzistentnost.

Album odráží změny Frippova myšlenkového a duchovního postoje a jeho zaangažovanost do projektu IACE Sherbourne House.

'You Burn Me Up I'm A Cigarette' - Tato skladba je jednou z mála, ke kterým Fripp napsal slova. Jde o jednoduchou a nijak nevyčnívající písničku s rock'n'rollovým rytmem.

'Breathless' - Po poněkud slabším začátku je tohle něco, čeho se může příznivce King Crimson chytit. Typická Frippova instrumentální záležitost, která zaujme svou podobností se skladbou 'Red' ze stejnojmenného alba. MP3 UKÁZKA

'Disengage' - Skladba, nesoucí se ve stejném duchu jako předchozí věc. Fripp byl k jejímu napsání inspirován knihou 'Schizophrenia Madness in the Family', která pojednává o tom, že schizofrenie začíná, když se člověk cítí kvůli rodině jako šílený. Zpívá Peter Hammill.

'North Star' - Tady přichází zklidnění v podobě překrásné písně o lásce. Příjemná kytara i syntezátory, které skvěle doplňují zpěv Darylla Halla. MP3 UKÁZKA

'Chicago' - Zde si Fripp krátce zalaškoval s blues.

'NY3' - Kytarová záležitost s nepravidelným rytmem a velmi, velmi podivným textem...

'Mary' - Velmi osobní píseň napsaná Joannou Waltonovou. Zpěv doprovází jen kytara a skladba má až folkový nádech.

'Exposure' - Autorem skladby je Peter Gabriel, objevila se i na jeho druhém albu. Skladbou zní citát filozofa Johna G. Bennetta, který říká, že "je nemožné dosáhnout cíle bez bolesti". MP3 UKÁZKA

'Häaden Two' - Skladba, kterou tvoří ponuré patetické sekvence akordů, mezi něž je vloženo mluvené slovo, mimo jiné také úryvky pronesené Johnem G. Bennettem nebo pozpátku puštěný kousek jistého skeče od Monty Pythonů.

'Urban Landscape' - Skladba s využitím Frippertronics...

'I May Not Have Had Enough Of Me But I've Had Enough Of You' - Píseň, která mnoho společného s 'NY3'. Agresi skladby skvěle propůjčil hlas Peter Hammill.

'First Inaugural Address To I.A.C.E.' - Věc, kterou lze lehko zaměnit za obyčejnou chybu při nahrávání nebo za škrábanec na desce. Ve skutečnosti jde o čtyřicetiminutové povídání J. G. Bennetta zhuštěné do pěti vteřin procesem, který může být podle vědců využíván mimozemskými bytostmi pro posílání informací vesmírem. Tohle alespoň říká Fripp. Zda je to pravda nebo pouhý žert, kdo ví?

'Water Music 1' - Nahrávka Frippertronics, přes níž zní hlas J. G. Bennetta, který mluví o budoucích klimatických změnách naší planety.

'Here Comes The Flood' - Známá píseň zpívaná Peterem Gabrielem. Paradoxně nejlepší věc na celém albu.

'Water Music 2' - Frippertronics, co k tomu dodat?

Pro mnohé posluchače může být "Exposure" jistým zklamáním, je potřeba slyšet jej vícekrát a především zahodit všechna očekávání. Je to však nesporně dobré album, kterému bohužel ubírá na kvalitě jeho nesoudržnost.

Zpět