Happy With What You Have To Be Happy With

King Crimson: Happy With What You Have To Be Happy With

Nedávno se mi konečně dostalo do ruky nové CD King Crimson s dlouhatánským názvem "Happy With What You Have To Be Happy With". Stejně jako v případě alba "VROOOM" jde o EP, které je vlastně takovou ochutnávkou před vydáním regulerního studiového alba. Na nahrávce najdeme několik nových skladeb v jejich ranných a pravděpodobně také trošku syrovějších verzích.

CD začíná jakýmsi abstraktním zvukovým intrem, po kterém následuje titulní skladba, která se nese ve stylu řízných kytarových skladeb 'Sex Sleep...' nebo 'Into The Frying Pan'. Po titulní písni uslyšíme velmi příjemnou dvě minuty trvající soundscape s názvem 'Mia Gakure' a další půlminutovou zvukovou podivnost 'She Shudders'. Pátou skladbou na albu je akustická píseň 'Eyes Wide Open', která svou náladou připomíná některé skladby King Crimson z osmdesátých let. Zpěv Adriana Belewa je doprovázen jen akustickou kytarou a perkusemi, při refrénu zní na pozadí éterické zvuky syntezátoru. Podle mého názoru jde o nejlepší věc na tomto CD a jsem zvědavý, jak bude vypadat verze, která vyjde na albu "Power To Believe".

Šestou v pořadí je skladba 'Shoganai'. Zní jako by byla zahraná na elektronické perkuse, ale také to může být kytarový syntezátor... Nevím. Každopádně zní skvěle.

Další písní je 'Potato Pie', která se nese v bluesovém duchu. Jestliže nedávné 'ProzaKc Blues' se bluesové formě poměrně dost vzdalovalo, v tomto případě jde už skoro o čistokrevné blues. Následuje známá instrumentálka 'Larks Tongues In Aspic Part IV', která se nijak zvlášť neliší od verzí, které můžeme slyšet na minulém studiovém albu, nebo na živém CD "Heavy ConstruKction". Najpatrnější odlišnost můžeme slyšet v závěru skladby - coda 'I Have A Dream' je zahraná jen instrumentálně.

CD zakončuje jakási zvuková koláž, která byla patrně poskládána z různých kousků, které spadly pod stůl při nahrávání alba 'Power To Believe'. Můžeme slyšet hlasy jednotlivých členů, zejména Adriana Belewa a Roberta Frippa (což asi bude ten hlas se silným britským přízvukem :-)).

33 minut trvající CD "Happy With..." je velmi zajímavé album, vytkl bych jen poněkud zbytečné zařazení skladby 'Larks Tongues In Aspic'. Na uvolněné místo mohla kapela zařadit třeba nějakou společnou improvizaci. Nicméně díky této malé ochutnávce se už nemůžu dočkat ledna, kdy by mělo vyjít album "Power To Believe".

King Crimson: Happy With What You Have To Be Happy With

1. Bude
2. Happy With What You Have To Be Happy With MP3 ukázka
3. Mie Gakure
4. She Shudders
5. Eyes Wide Open MP3 ukázka
6. Shoganai MP3 ukázka
7. I Ran
8. Potato Pie
9. Larks' Tongues In Aspic Part IV
10. Clouds


Robert Fripp: kytary
Adrian Belew: kytary, zpěv
Trey Gunn: Warr guitar, bezpražová Warr guitar
Pat Mastelotto: bicí

Zpět