Heavy ConstruKction

King Crimson: Heavy ConstruKction

King Crimson měli u nás vždy hodně obdivovatelů, ale zároveň někteří z nich upřednostňovali vždy jen nějakou vývojovou fázi skupiny. Pro někoho tak existují pouze dvě alba "In The Court Of Crimson King" (1969) a "In The Wake Of Poseidon" (1970), na nichž zpíval Greg Lake, jiní plně akceptují první kontinuální etapu završenou albem "Red" (1974), mnozí další soubor objevili až po jeho znovuobnovení v roce 1981, kdy vyšla deska "Discipline".

Ať už však kytarista Robert Fripp kolem sebe soustředil jakoukoliv sestavu a nejrozmanitější nástrojové obsazení, vždy platilo, že King Crimson jako významní představitelé progresivního rocku zcela nenapodobitelně pracují s těmi nejkontrastnějšími zvukovými polohami od hutných, masivně se valících kytarových ploch přes kvílivě disharmonické pasáže až po komorně ztišené, melodicky libozvučné motivy.

Poslední album "ConstruKction Of Light" Fripp naládoval, kontrastně k jeho názvu, převážně těžkotonážní municí, ale současně ho rozkmital i tolika dalšími obzvláštňujícími vibracemi, že k nějakému monotónnímu heavy metalu má asi stejně daleko jako fotbalová Slavia k mistrovskému titulu.

Na svém loňském koncertním turné po Evropě zavítala skupina i k nám do Prahy, takže návštěvníci vyprodaného divadla Archa si mohli vyposlechnout, jak znějí současní King Crimson naživo. Pro všechny ostatní zájemce je zde k dispozici live trojalbum "Heavy ConstruKction", na němž je z turné zaznamenáno to nejpodstatnější.

Temně dunivé bicí Pata Mastelotta v úvodní 'Into The Frying Pan' jako by předznamenávaly zvukovou smršť, která se v příštích minutách na posluchače začne valit a zcela ho pohltí. Nespoutaná energie tryská i z následující "divné" kytarové etudy 'ConstruKction Of Light', titulní skladby nejčerstvějšího alba. V temné baladě 'ProzaKc Blues' překvapí kytarista Adrian Belew svým expresivním, undergroundově stylizovaným zpěvem a následuje první zdánlivě oddechový čas v podobě zpočátku atmosféricky laděné improvizace z vystoupení v Mnichově, již však typické Frippovy kytarové riffy dovedou až do mohutně vygradovaného finále. Ve skutečně křehčím a zklidněném duchu se tak nese až 'One Time' z předchozí desky "THRAK". Upomínkou na sedmdesátá léta je skladba 'VROOOM' a pak samozřejmě "FraKctured' (viz 'Fracture' na albu "Starless And Bible Black"). První disk vrcholí emotivně vypjatou 'The World's My Oyster Soup Kitchen Floor Wax Museum'.

Co vás čeká ještě? Například další variace na 'Larks' Tongues In Apic', na španělku odehraná 'Three Of A Perfect Pair', za niž by však Adriana Belewa na Portě nejspíš vypískali, pecka Davida Bowieho 'Heroes', ambientní plochy, četné repetitivní figury, zvukové deformace, rytmická bludiště a spousta dalších experimentů a výstředností, které však ve výsledku obdivuhodně drží pohromadě.

Na bookletu alba je kresba jako vystřižená z období socialistického realismu. Jen je obtížné rozpoznat, zda ti dva proti sobě nakročení dělníci v továrně si chtějí vpadnout do náruče, nebo dát do zubů. Stejný pocit mám i z převážné části repertoáru King Crimson.

Leoš Kofroň - Rock & Pop, duben 2001
Zpět

V této recenzi, která vyšla před rokem v časopise Rock & Pop je patrně řečeno vše podstatné. Jen je ještě třeba dodat, že na druhém cédéčku najdeme datovou stopu, která obsahuje asi 40 minutové video z vystoupení King Crimson v Římě. Záznam obsahuje několik zajímavých momentů, mezi něž patří zejména úvodní improvizace, která se z úvodních ambientních tónů doprovázených strojově přesným, decentním rytmem na bicí nástroje náhle změní ve zvukovou smršť plnou Frippových známých kytarových riffů. Úsměvným momentem je naproti tomu chvíle, kdy Fripp přistoupí k mikrofonu a několika slovy požádá diváky, aby nefotografovali, což pak Belew zdůvodní slovy "we're all ugly" ("jsme oškliví).

"Heavy ConstruKction" je výborné live album a pro nešťastníky, kteří nějakým nedopatřením zmeškali poslední turné (jako například já...), je alespoň částečnou náhradou.

King Crimson: Heavy ConstruKction

1. Into The Frying Pan
2. The ConstruKction Of Light
3. ProzaKc Blues
4. Improv: Munchen
5. One Time
6. Dinosaur
7. VROOOM MP3 ukázka
8. FraKctured
9. The World's My Oyster Soup...
10. Improv: Bonn
11. Sex, Sleep, Eat, Drink, Dream
12. Improv: Offenbach
13. Cage MP3 ukázka
14. Larks' Tongues In Aspic IV
15. Three Of A Perfect Pair
16. The Deception Of The Trush
17. Heroes
18. Sapir
19. Blastic Rhino
20. Lights Please (part1)
21. cccSeizurecc MP3 ukázka
22. Off And Back
23. More (And Less)
24. Beautiful Rainbow
25. 7 Teas
26. Tomorow Never Knew Thela
27. Uböö
28. The Deception Of The Trush
29. Arena Of Teror
30. Lights Please (part 2)

Robert Fripp: kytary, soundscapes
Adrian Belew: kytary, zpěv
Trey Gunn: stick, Warr guitar
Pat Mastelotto: akustické a elektrické bicí
Robert Fripp: kytary, soundscapes, mellotron
Adrian Belew: kytary, zpěv
Bill Bruford: akustické a elektrické bicí
Tony Levin: baskytara, kontrabas
Trey Gunn: stick

Robert FrippRobert Fripp
Adrian BelewTrey Gunn
Booklet
Zpět