In The Wake Of Poseidon

King Crimson: In The Wake Of Poseidon

In the Wake of Poseidon je druhý studiovým albem King Crimson. Bylo nahráno během prvních personálních změn v kapele, kterou opustil Greg Lake, Michael Giles i Ian McDonald. Náhradou za ně byl basista Peter Giles, pianista Keith Tippet, vokalista Gordon Haskell a Mel Collins hrající na saxofon a flétnu. Na nahrávce se tak míchají styly obou sestav a vlivy jejich hudebníků. Dominuje zpěv Grega Lakea, ve skladbě 'Cadence and Cascade' však dostal možnost předvést svoje schopnosti i nový zpěvák, Gordon Haskell.

Album pokračuje ve stylu započatém prvním albem "In The Court of The Crimson King", obě alba by klidně mohla být vydána najednou a nebyl by patrný téměř žádný výrazný posun ve stylu skladeb. Nechybí zde agresivní zpěv, Frippova divoká kytara, ani zamyšlené mellotronové plochy. V některých momentech je však možné vycítit náznak toho, co mělo přijít v příštích albech, která se vyznačovala až téměř jazzrockovým nebo free jazzovým nádechem.

Nahrávka začíná krátkou tichou skladbou 'Peace - A Beginning', kde Lake zpívá sám bez jakéhokoliv doprovodu. Je to však jen klid před bouří, druhá skladba, 'Pictures Of a City', je rychlá a agresivní a snese přirovnání ke skladbě '21st Century Schizoid Man'. Lake zpívá jak nejlépe umí, dobře mu sekunduje saxofon i Gilesova baskytara. Zpívané pasáže nejsou příliš složité, nesou se vlastně v jediné melodii, ale složitost instrumentálních pasáží vytváří k této jednoduchosti zajímavý kontrast.

Třetí skladbou v pořadí je tichá píseň 'Cadence and Cascade', kde Lakea na chvíli vystřídal Gordon Haskell. Jeho zpěv je doprovázen jen akustickou kytarou, tichým pianem a umírněnou rytmikou. Skladba představuje jakési zvolnění, po divoké předchozí záležitost, a stejně jako v jejím případě je tu možné srovnání s prvním albem. Další v pořadí je titulní skladba, mellotronová záležitost podobná titulní skladbě předchozího alba, ale podle mě ještě o něco lepší. Kdyby měl někdo sestavit seznam nejlepších skladeb, kde byl využit mellotron, tahle skladba by měla být na jednom z prvních míst. Hudba je relativně jednoduchá, není komplikovaná, ale k orchestrální náladě skladby se perfektně hodí a jednotvárné opakující se plochy dávají velký prostor rytmice.

Následuje další část skladby 'Peace', tentokrát s přídomkem 'A Theme'. Místo zpěvu je tady slyšet jen akustická kytara. Sama o sobě je to jednoduchá skladbička, nijak důležitá, obyčejná skladba na španělku, kterých jsou ke slyšení spousty od jiných kapel. Ale jako předehra k další skladbě, 'Cat Food', výborně funguje. 'Cat Food' byla použita na singl k tomuto albu, jde asi o nejpřístupnější skladbu alba a právě z ní je cítit to, co nabízejí příští dvě alba KC. Hudba se tu od progresivního rocku přiblížila téměř až k jazzu, k čemuž přispívá zejména piano Keitha Tippeta.

V předposlední skladbě se setkáme s ďáblem, instrumentálka 'Devil's Triangle' je nejdelší věcí na albu. Strašidelná záležitost, kde má hlavní slovo opět mellotron, doprovázený jednotvárnou rytmikou. 'Devil's Triangle' začíná docela tiše, postupně se však hlasitost zvyšuje a hudba nabírá na naléhavosti, vzbuzuje dojem očekávání a napětí, a celá skladba vyvrcholí v divokém a nespoutaném závěru, kde jsou opět patrné jazzové postupy a v samotném konci uslyšíme odkaz na titulní skladbu předchozího alba. Zdálo by se to jako důstojné zakončení celého alba, ale ještě nás čeká třetí část 'Peace', tentokrát kombinuje postupy z obou předchozích částí.

"In The Wake Of Poseidon" je výborné album, pokračování úspěšného debutového alba kapely. Dobrý dojem z poslechu však přece jen trochu kazí přílišná podobnost s předchozí deskou, zvláště pro posluchače, který má King Crimson opravdu v malíčku. V některých momentech je však patrný vývoj kapely a hudební posun, který zachraňuje kapelu před obviněním, že chtěla jen okopírovat předchozí úspěch, spíš je možné album chápat jako spojovací článek originality prvního alba s avantgardními postupy alba třetího.

King Crimson: In The Wake Of Poseidon

1. Peace: A Beginning
2. Pictures Of A City MP3 ukázka
3. Cadence and Cascade
4. In The Wake Of Poseidon MP3 ukázka
5. Peace: A Theme
6. Cat FoodMP3 ukázka
7. The Devil's Triangle
8. Peace: An End

Robert Fripp: kytara, mellotron
Greg Lake: zpěv
Michael Giles: bicí
Peter Giles: baskytara
Keith Tippett: piano
Mel Collins: saxofon a flétna
Gordon Haskell: zpěv v Cadence and Cascade

Zpět