Earthworks: Sound Of Surprise

Earthworks: Sound Of Surprise

Zatím poslední album jazzového kvartetu Earthworks Billa Bruforda, které vyšlo v březnu 2001, pokračuje v duchu minulého CD, "A Part and Yet Apart". Nabízí devět skladeb příjemného akustického jazzu, který příznivce tohoto žánru rozhodně nenechá chladným.

Bill Bruford na albu bohatě využil svých oblíbených lichých rytmů, které jsou nejpatrnější ve skladbě 'Triplicity'. Všichni čtyři hudebníci si rozdělili síly rovnoměrně. Přestože hlavní slovo má většinou saxofon Patricka Clahara, zůstal ostatním dostatek prostoru k předvedení muzikanské zručnosti. Kromě saxofonu, který zní jednou řízně rytmicky a jindy uvolněně a klidně, si několikrát zahráli sólo i ostatní nástroje. Například skladba 'Triplicity' začíná výborným sólem Billa Bruforda, který se jím však rozhodně nesnaží přehánět a ukazovat, jaké je bubnování dřina. Skladbu 'Teaching Vera To Dance' zahajuje neméně skvělé sólo basisty Marka Hodgsona a v úvodu 'The Wooden Man Sings...' uslyšíme zajímavé tóny klavíru Steva Hamiltona.

CD začíná svižným kusem 'Revel Without A Pause', který přímo nutí posluchače, aby si podupával nebo luskal prsty do rytmu. 'The Shadow Of A Doubt' je pomalá balada ve 3/4, kterou, podle jedné recenze z webu DGM, Bill Bruford na vystoupení v Birminghamu uvedl jako kus "o tom momentu ve vztahu, kdy si uvědomíte, že všechno je úplně špatně." Album končí složitou kompozicí 'The Wooden Man Sings, And The Stone Woman Dances', která je rozdělena na tři části a chvílemi se nese ve skoro tanečním rytmu.

Na albu najdeme i datovou stopu skrývající záznam z vystoupení Earthworks. Toto video trvá skoro 7 minut a ačkoliv je inzerováno pod názvem 'Never The Same Way Once', ve skutečnosti se jedná o skladbu 'Some Shiver, While He Cavorts' z minulého alba. Html soubor na datové stopě sice říká, že ke shlédnutí videa je zapotřebí heslo, které je možno stáhnout z webu DGM, nicméně klip lze spustit přímo z Windows Media Playeru bez zadávání jakéhokoliv hesla.

"The Sound of Surprise" je výborné album, které se nijak zvlášť neliší od předchozího CD, v čemž je však zároveň jeho největší síla. Doufám, že budeme mít možnost vidět někdy Earthworks v České republice. Já osobně už asi dva měsíce na webu DGM nedočkavě pročítám plánované termíny vystoupení. V tuto chvíli (31. srpna) jsou zatím stanoveny jen podzimní termíny pro britské turné.

Earthworks: The Sound of Surprise

1. Revel Without A Pause
2. Triplicity
3. The Shadow Of A Doubt
4. Teaching Vera To Dance
5. Half Life
6. Come To Dust
7. Cloud Cuckoo Land
8. Never The Same Way Once
9. The Wooden Man Sings, And The Stone Woman Dances

Bill Bruford: bicí
Patrick Clahar: saxofon
Steve Hamilton: klavír
Mark Hodgson: basa

Bill Bruford (© DGM)Earthworks (© DGM) Earthworks (© DGM)Steve Hamilton (© DGM)
Zpět