Thrak

King Crimson: Thrak

Začátkem devadesátých let vzrušila hudební fanoušky zpráva, že Robert Fripp se chystá dát znovu dohromady King Crimson. Objevil se bezpočet zpráv o tom, kolik členů bude nová sestava mít, a kteří hudebníci se k Frippovi připojí. Na jaře 1994 byl konečně nový tým na světě a začal být připravován hudební materiál pro příští album.

Zkoušky nového double-tria přinesly první ovoce v podobě EP s názvem "VROOOM", kde se objevil nový materiál v rané, poněkud syrovější podobě.

Brzy poté, v prosinci 1994, spatřilo světlo světa nové regulerní studiové album jménem "THRAK". Najdeme zde celkem 15 skladeb, které patří mezi to nejlepší, co kdy King Crimson nahráli. Po minimalistickém přstupu 80. let se kapela vrátila ke svým kořenům a starým postupům. Dalo by se říci, že tu jde o vývojový článek mezi art rockem 70. let a tím, co vyústilo později v sestavy ProjeKcts nebo album "ConstruKction of Light".

Po hudební stránce je album poměrně podobné drsnější desce "Red", výsledný dojem však umocňuje produkce, která využívá všech vymožeností moderních technologií. Díky početnější sestavě je zvuk alba mnohem bohatší - druhý basista Trey Gunn díky své Warr kytaře může přispívat jak ke zvuku elektrických kytar, tak k basovým partům. Bubeníci Bill Bruford a Pat Mastelotto se skvěle doplňují a často dokonce hraje každý v jiném rytmu. Ve výsledné zvukové smršti je přesto jasně patrný typicky kovový zvuk Brufordova bubnu. Fripp hojně využívá možností soundscapes.

Úvodní kytarová instrumentálka 'VROOOM' se nese ve stylu slavné skladby 'Red'. Je uvedena mellotronovým intrem, které vyvolává vzpomínky na staré časy progresivního rocku. Skladba obsahuje také jakýsi most v podobě klidné kytarové pasáže skvěle doprovázené pouze baskytarou. Po 'VROOOM' následuje její coda, atmosférická 'Marine 475', kde klesající melodii doprovází elektronicky upravený Belewův zpěv.

Další v pořadí je píseň 'Dinosaur' se zajímavou rytmikou a skvělým vokálním projevem. Píseň vyznívá moderně a živě a dává tak na vědomí, že King Crimson v žádném případě nepatří mezi rockové dinosaury. Dravost této skladby je vzápětí vystřídána lyrikou a romatičností písně 'Walking On Air'.

Následuje bubenická exhibice Pata Mastelotta a Billa Bruforda 'B'Boom' za působivého doprovodu Frippových soundscapes. Skladba nakonec plynule přejde v agresivní, poměrně prostý kytarový kousek nazvaný 'THRAK', po jehož skončení následuje opět zklidnění v podobě první části písně 'Inner Garden'.

Poté přicházejí na řadu písně 'People' a 'One Time'. První z nich je jednodušší rytmická skladba s téměř funkovým nádechem a zajímavou instrumentální pasáží uprostřed. Druhá píseň je uvolněnější citlivá záležitost, která upoutá díky zajímavé rytmice a perkusím. Skladba je uvedena i zakončena krátkou pasáží soundcapes.

Poslední písní na albu je svižná skladba 'Sex Sleep Eat Drink Dream' s Belewovým podivným textem a bicími pohybující se zároveň ve dvou rytmech. Konec alba patří variaci na úvodní skladbu, instrumenálkám 'VROOOM VROOOM' a 'VROOOM VROOOM: Coda'.

King Crimson: THRAK

1. VROOOM
2. Coda: Marine 475
3. Dinosaur (MP3 ukázka)
4. Walking On Air
5. B'Boom
6. THRAK
7. Inner Garden I
8. People (MP3 ukázka)
9. Radio I
10. One Time
11. Radio II
12. Inner Garden II
13. Sex Sleep Eat Drink Dream (MP3 ukázka)
14. VROOOM VROOOM
15. VROOOM VROOOM: Coda

Robert Fripp: kytary, soundscapes, mellotron
Adrian Belew: kytary, zpěv
Bill Bruford: akustické a elektrické bicí
Tony Levin: baskytara, kontrabas
Trey Gunn: stick

Zpět