Keith Tippett

Keith Tippett

Keith Tippett se narodil 25. dubna 1947 v Bristolu, ze kterého roku 1967 odešel do Londýna, kde se podílel na mnoha projektech.

Tippett byl od začátku velmi inspirován skupinou Blue Notes (Chris McGregor, Dudu Pukwana, Mongezi Feza, Johnny Dyani a Louis Moholo), která se v té době usadila v Londýně poté, co odešla s jižní Afriky. Tippett hrál v té době například s Eltonem Deanem, Nickem Evansem, Marcem Charigem aj. V šedesátých a sedmdesátých letech se pohyboval mezi jazzem a rockem a stal se rockovým fanouškům známý svým účinkováním na třech albech King Crimson.

Tippett dále spolupracoval například s Peterem Brötzmannem a skupinou Dereka Baileyho, v duetu hrál s Howardem Rileym, Stanem Traceym, Andy Sheppardem nebo Peterem Faircloughem.

V osmdesátých letech se Tippett zajímal o filmovou hudbu. Roku 1991 byl požádán o složení hudby ke kontroverznímu televiznímu kousku The Holy Family, a spolupracoval se skladatelem a houslistou Alexem Balanescu na hudbě k seriálu pěti animovaných filmů Cowboys. Na Meltdown Festival roku 1995 vystupoval jako improvizující sólista hrající ke čtveřici krátkých němých filmů polského režiséra Starewicze.

Zpět