Ian Wallace

Ian Wallace

Ian Wallace se narodil 26. září 1946 v anglickém městě Bury. Je známý nejen jako jeden z mnoha bubeníků z King Crimson, ale i jako bubeník Boba Dylana, Jacksona Browne nebo Crosbyho, Stillse a Nashe.

Wallaceho rockové kořeny sahají do roku 1963 ke kapele zvané The Warriors, jejímiž členy byl mladý zpěvák Jon Anderson a basista David Foster. The Warriors fungovali až do konce roku 1967 a Wallaceho následujícím působištěm byla kapela The World se zpěvákem, kytaristou a klávesákem Neilem Innesem. Nakonec na jaře 1971 Wallace vstoupil do King Crimson.

Během prvních šesti měsíců práce s Crimson Wallaceho hra připravila půdu pro Petera Sinfielda, který začal pro zpracování zvuku Wallaceho bicích používat syntezátor VCS-3. Nedávno vydané živé nahrávky z té doby vyjevily cele komplexnost Wallaceho hry a i Robert Fripp poukázal na kvalitu jeho práce.

Wallacemu, Bozu Burrellovi a Melu Collinsovi se zalíbila společná práce více než práce pro Roberta Frippa a tak na jaře 1972 skupinu opustili. Nakonec zakotvili u Alexis Korner a Petera Thorupa, se kterými hráli po zbytek 1972.

Wallace pracoval s Kornerem po další dva roky na čtyřech albech. Hrál také se Stevem Marriottem, Big Jimem Sullivanem a Alvinem Leem. Roku 1978 se stal bubeníkem u Boba Dylana na albu "Street Legal" a zúčastnil se následujícího turné a účinkoval i na albu "Live At Budokan". Během osmdesátých let hrál Wallace s Ronem Woodem, Davidem Lindleyem, Jonem Andersonem, Steviem Nicksem, Donem Henleym, Grahamem Nashem, The Traveling Wilburys a Royem Orbisonem.

V devadesátých letech hrál s Joem Walshem a Donem Henleym, ale většina jeho aktivit se točí kolem vlastního labelu, Artist Road Records. Wallaceho práce teď více směřuje k jazzu, kterému se věnuje společně se svým obchodním partnerem z Artist Road, pianistou Brianem Trainorem.

Zpět