John Wetton

John Wetton

John Kenneth Wetton se narodil 12. června 1949 v anglickém městě Derby a vyrůstal v Bournemouthu.

Jeho první kontakty s hudbou byly v podobě chrámové hudby. Wettonův starší bratr hrál v kostele na varhany, a jemu se poštěstilo hrát basové party. Wetton o tom říká: "Od toho okamžiku jsem byl fascinován vztahem mezi melodií a basovým partem, a do jisté míry se to stalo mým úkolem v hudbě." Později, když mu bylo asi deset let, hrálo ve Wettonově touze hrát rockovou hudbu velkou roli rádio.

Po dlouholetém účinkování v různých kapelách se v roce 1973 přidal ke King Crimson, kde se podílel na albech "Lark's Tongues In Aspic", "Starless and Bible Black" a "Red". Poté se kapela na několik let rozpadla a Wetton založil skupinu U.K.

Na začátku osmdesátých let Wetton spolupracoval s jihoafrickým začínajícím kytaristou Trevorem Rabinem. Partnerství trvalo nějaký čas, ale, jak Wetton vzpomíná, něco nefungovalo. Pak přišli na scénu Steve Howe z kapely Yes, bubeník Carl Palmer z ELP a konečně Geoff Downess. Tak se zrodila skupina Asia, která existovala až do roku 1991.

Na začátku devadesátých let se Wetton vydal na sólovou dráhu. Nahrál dvě alba, "Battle Lines" a "Arkangel". Společně s Carlem Palmerem se stal nedávno otcem projektu QANGO (s kytaristou Davidem Kilminsterem a hráčem na klávesy Johnem Youngem).

Zpět